Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. blog sayfasında yer alan haberler 5846 sayılı yasaya % 100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Bu anlamda sitemizden haber ve fotoğraf alınması önceden yazılı olarak izin gerektirmektedir. Güncel olarak hacizli araçlar, hacizli icralık araçlar, otomobil ve merak ettiğiniz hususlar sayfalarımızda bulunmaktadır. Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Hacizli.com.tr araç satışı yapmaz, araç satışlarına aracılık etmez, para istemez, komisyon istemez. İlan ve diğer iletişimler için turanay@turanay.com.tr yazabilirsiniz.

Hacizli İcralık Araçlar Evler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. OTO ARIZALARI
  4. »
  5. Bujilerin Değiştirilmesini Gösteren 7 İşaret

Bujilerin Değiştirilmesini Gösteren 7 İşaret

Hacizli Araçlar Hacizli Araçlar - - 7 dk okuma süresi
58 0
Bujilerin Değiştirilmesini Gösteren 7 İşaret

Aracınızın ateşlemesinden en önemli rolü üstlenen bujilerin değiştirilmesini gösteren 7 işaret sizlere önemli ipuçları sağlamaktadır.

Buji benzinli araçların en önemli ateşleme parçasıdır. Bu parçalar aracın motorunun çalışmasını sağlar. Zira hava yakıt karışımı sonrası ateşleme yapan elektriği üretirler. Buji motordaki pistonları hareketlendirir ve aracın yolda ilerlemesini sağlayan gücü ortaya çıkarır. Bu anlamda düzenli bir bakım yapılması gerekir. Bakım yaptırmanıza rağmen bujilerde sorunlar meydana gelebilir. Böylelikle bujilerin değiştirilmesini gösteren işaretler sizlere yardımcı olan başlıca hususlar olmaktadır. Bunlar;

Motorun Çalışması Zorlaşır

Bujisi iyi ateşleme yapmayan araçların çalışması zor olur. Çalışmasında kişiler direk aküde sorun aramaktadır. Ancak kötü bir buji engel oluşturmaktadır. Aşınan ve tıkalı bir buji gereken elektriği üretemediğinden motorlar da verimli çalışamaz. Özellikle soğuk havalarda motorun çalışmasını engelleyen bujiler değişme gerektiğini gösteren bir işaret olmaktadır. Oto arızaları arasında ve benzinli motorlarda en sık görülen arıza bujilerden kaynaklanmaktadır.

Arabanın Motorunun Tekleme Yapması

Bujinin yanlış ateşleme yapması motorda tekleme yapar. Bu teklemenin başka nedenleri de olabilir. Ancak aşınan buji gereken elektriği üretemediğinden tekleme yapmaktadır. Zira motor hız kaybeder. Bu durum zamanla egzoz sistemi ile yanmayan yakıt giden katalitik konvertöre de zarar vermektedir.

Motor rölantide çalışırken gürültülü çalışır

Buji değişimini gösteren bir diğer husus motorun rölantide iken sert ve gürültülü çalışmasıdır. Zira bu gürültü hareket halin de dahi yüksek çıkmaktadır. Gereken elektrik ile yakıtta gereken kıvılcım oluşmadığında buji performansı direk motoru etkiler. Yakıtı artırır ve motorda aşınmalara neden olur.

Bujilerin Değiştirilmesini Gösteren 7 İşaret
Bujilerin Değiştirilmesini Gösteren 7 İşaret

Aracınızın Yakıtı Artar

Benzinli motorlarda kullanılan bujilerin eskimesi halinde ham yakıt atışı başlar ve aracınız daha çok yakıt tüketir. Bu yüzden sizde sık sık benzinliğe gitmek zorunda kalırsınız. Bujilere gereken bakımın yapılması, zamanında değiştirilmesi aynı zamanda yakıt tasarrufu ile cebinize direk yansımaktadır.

Aracın Hızlanması Zorlanır

Gereken yakıtın kıvılcımı sağlamaması halinde aracınızın gazına yüklenseniz dahi araç hızlanmaz. Egzoz dumanından da bu hissedilebilir ve görülebilir. Aracın olması gerekenden daha uzun sürelerde hızlanması halinde ateşlemede sorun olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden bujiler ilk olarak bakılması gereken parçalar olur.

Arıza Işığına Bakın

Motorun bujiye bağlı olarak teklemesi, gereken yakıtı yakamaması halinde teknolojik açıdan gelişmiş arabalarda arıza ışığı devreye girmektedir. Bu ışık ile birlikte aracın motor bakımı ve kontrolü sağlanmalıdır. Bujiye bağlı olarak arıza lambası yanabilir. Bu sayede bilgisayar sayesinde programlara bağlanan araçlardaki buji ve diğer sorunlar görülebilmektedir.

Bujilerin Değiştirilmesini Gösteren 7 İşaret
Bujilerin Değiştirilmesini Gösteren 7 İşaret

Motor Çok Gürültülü Çalışmaya Başlar

Bujiden kaynaklı sorunların düzeltilmemesi halinde ilerleyen süreçte motor çok daha gürültülü çalışmaya başlamaktadır. Zira sağır edici bir gürültüyle karşılaşılabilir. Bu gibi durumlarda silindirler ve motor parçaları zarar görür. Bu zarar gürültüye neden olur. Aynı zamanda motorun performansı düşer.

Bujiler ne zaman değiştirilmelidir?

Aracını gereken sürede ve km’de bakıma alan kişiler bu aşamada daha doğru adımlar atmış olur. Ancak bireysel olarak kendiniz takip ediyorsanız bu aşamada bujiler ne zaman değiştirilmelidir başlıca sorumuz olmaktadır. Buji markasına göre ve aracın marka modeline göre bu durumun değiştiğini belirtmek uygun olur. Ancak genel itibarda bakıldığında bujiler 15 bin ile 30 bin kilometre aralığında değiştirilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte iridyum ve platin uçlu buji kullanan araçlarda bu durum 75 bin kilometreye kadar çıkmaktadır. Fakat bu bujilerin fiyatı ile çok tercih edilmediğini belirtmek gerekir.

Bujiler önlem olarak daha erken mi değiştirilmeli? Bu aşamada merak edilebilir. Bu durum servisinizin tavsiyesine göre yapılmalıdır. Aracınızın yakıt tüketimi iyiyse, ateşlemeyi düzgün yapıyorsa bu aşamada erken değiştirmek çok doğru bir adım olmayabilir. Bunun için masraf etmemelisiniz.

Özellikle Bujiler ne sıklıkla değiştirilmelidir? Sorusuna yanıtı aracınızla birlikte yanıt vermeniz gerekir. Otomobil üreticileri bu duruma 30 bin ile 50 bin arasında bir mesafeyi tavsiye etmektedir. Ancak bu tavsiyeler maksimum mesafelerdir.

Peki bujiyi değiştirmezseniz ne olur? Bujinin görevi silindire giren benzin ile yakıtın karışımı ile ateşleme yapmasıdır. Bu durum motorun çalışmasını sağlamaktadır. Zira 10 bin ile 30 bin volt arasında bir ateşleme oluşmaktadır. Bu ateşleme motorun performansını etkiler. Zira kritik bir önemi bulunmaktadır. Aşınan ve eskimim bir buji bu ateşlemeyi yapmaz. Ateşleme olmazsa yakıt artar, motor sağlıklı çalışmaz.

Bireysel olarak aracınızı kullanırken performans düşüklüğü, yakıt artışı, motorun gürültülü çalışması nedenlerine bağlı olarak bujinizin değişmesi gerektiğini anlamış olursunuz. Özellikle bujilerin değiştirilmesini gerektiren 7 işaret bu anlamda sizlere faydalı olacak bilgiler içermektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir