Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. blog sayfasında yer alan haberler 5846 sayılı yasaya % 100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Bu anlamda sitemizden haber ve fotoğraf alınması önceden yazılı olarak izin gerektirmektedir. Güncel olarak hacizli araçlar, hacizli icralık araçlar, otomobil ve merak ettiğiniz hususlar sayfalarımızda bulunmaktadır. Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Hacizli.com.tr araç satışı yapmaz, araç satışlarına aracılık etmez, para istemez, komisyon istemez. İlan ve diğer iletişimler için turanay@turanay.com.tr yazabilirsiniz.

Hacizli İcralık Araçlar Evler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. BLOG
 4. »
 5. Araç Üzerinde Haciz Varsa Satılabilir mi?

Araç Üzerinde Haciz Varsa Satılabilir mi?

Hacizli Araçlar Hacizli Araçlar - - 5 dk okuma süresi
707 0

Borçlardan kaynaklı olarak alacaklının haciz koydurduğu araç üzerinde haciz varsa satılabilir mi? Sorguları yapılmaktadır. Hacizli araçların satışı rızai satış yöntemiyle satılabilmektedir. Bunun yanında mahkeme kararı olması gerekir. Böylelikle hacizli araç ve hacizli mallar satılabilmektedir.

Hacizli Araç Noterde Araç Satışı Nasıl Olur?

Araç alımı ve satımı için en önemli aşama Noter işlemleri ile devri olmaktadır. Öyle ki aracı üzerinize alabilmeniz için buraya gerekli belgeler ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Hem alıcı hem satıcının aynı anda başvuru yapması kaçınılmazdır. Bu durum vekâlet yöntemiyle de yapılabilmektedir. Satışlar kimlik kontrolü eşliğinde yapılmaktadır. Özellikle aracın satışının mümkün olup olmayacağına dair denetimler bu aşamada yapılmaktadır. Özellikle araç üzerinde bir haciz yada konulan tedbir ile ipotek bulunuyorsa satışı mümkün değildir. Fakat bir engel olmaması halinde satış sözleşmesi yapılarak aracın mülkiyeti alıcıya geçer. Böylelikle araç satışı gerçekleştirilmiş olur.

Araç Üzerinde Haciz Varsa Satılabilir mi?
Araç Üzerinde Haciz Varsa Satılabilir mi?

Hacizli araç satışı ilgili kurumlarca yapılabilmektedir. Bu aşamada borçlu olan kişi hacizli araç satılır mı sorgulaması yapmaktadır. Amacı hacze rağmen aracın satışını yapabilmektedir. Bu aşamada hacizli araçlarda satışlar mümkündür. Öyle ki aracın üzerindeki haciz ile satılabilmesi dahi mümkündür. Bu durumda aracın üzerinde haciz varsa bu satışa engel olmamaktadır. Fakat kamu alacaklarına istinaden aracın üzerine bir haciz konulmuşsa bu durumda satılması mümkün değildir.

Araç Satışında Notere Hangi Belgeler Verilmektedir?

Noterlerde araç devrinin gerçekleştirilebilmesi için bazı belgeler gereklidir. Araç satışında notere hangi belgeler verileceği şu şekilde listelenebilir.

 • Kimlik
 • Ruhsat
 • Trafik Belgesi
 • Vekaletle alınacaksa vekaletname

Ayrıca aracın satışı öncesi borçlunun dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Aksi takdirde aracın mülkiyet devir işlemleri gerçekleştirilememektedir. Bunlar;

 • Motorlu Taşıtlar Vergisi borcunun olup olmadığı
 • Trafik Cezasının olup olmadığıdır.

Bu ceza ve vergi borçlarının olması halinde yine devir işlemleri yapılamaz.

Araç Üzerinde Haciz Varsa Satılabilir mi?
Araç Üzerinde Haciz Varsa Satılabilir mi?

Hacizli Araçların Satışları Nasıl Olur?

Araçların satışının önüne geçilebilmesi ve mağduriyetlerin yaşanmaması adına dijital ortamlarda haciz görünmektedir. Öyle ki bu ortamlar Emniyet güçleri ile Noterlikler gibi ilgili kurumların görebilmesi mümkündür. Araçların satışı için notere yapılan başvurularda bu hacziler ve ipotekler görülmektedir. İpotekli araçların satışı mümkün değildir. Ancak hacizli araçların satışında kişinin araç üzerinde haczi ile satın alması mümkündür. Bu anlamda alacaklı kişiye bu durum ayrıca bildirilmesi gerekir.

Hacizli araç satışlarının yapılabilmesi için mahkeme kararı olması gerekmektedir. İcra Mahkemelerinden alınacak kararlar ile bu mümkün olur. Borçlu aracın satışı ile borcunu ödemek üzere İcra Müdürlüğünden yetki ister. Bu yetki kişiye 15 günlüğüne verilmektedir. Borç tutarlarına uygun olarak yasal mevzuatta belirtilen limitlerde aracın satışı ile borcun ifası istenmektedir. Bu durumu rızai satış denilmektedir. Bu aşamada satış gerçekleştikten sonra borçlu ilgili belgeler ile İcra Müdürlüğüne başvuru yapar. Bu başvuru sonrası dayanak belgeler ile cebri icra satış yöntemi dosyası İcra Mahkemesine sevk edilmektedir.  İcra Mahkemesin sevk edilen dosya incelendikten sonra bir karar varılır. Burada satışa dair bir karar alınması halinde aracın mülkiyeti yeni sahibine geçer.

Araç Üzerinde Haciz Varsa Satılabilir mi?
Araç Üzerinde Haciz Varsa Satılabilir mi?

Hacizli Araç Satışı mümkün mü?

Özellikle bankalardan alınan taşıt kredileri ile alınan araçların üzerinde ipotekler ile tedbirler bulunmaktadır. Bu ipotekler borcun ödenmesi sonrası kaldırılabilmektedir. Finans kuruluşları vermiş olduğu borcun karşılığı olarak bu tedbiri koydurmaktadır. Bu aşamada araç sahibi borcunu ödeyemez duruma gelmesi halinde bankalar aracı satışa konu ederek alacağını tahsil etme yoluna gitmektedir. Bu anlamda bankalardan satılık araçlar günümüzde popülerdir. Bunun en büyük sebebi yüksek model olmasına rağmen uygun fiyatlı araç satışları yapılıyor olmasıdır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir