Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. blog sayfasında yer alan haberler 5846 sayılı yasaya % 100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Bu anlamda sitemizden haber ve fotoğraf alınması önceden yazılı olarak izin gerektirmektedir. Güncel olarak hacizli araçlar, hacizli icralık araçlar, otomobil ve merak ettiğiniz hususlar sayfalarımızda bulunmaktadır. Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Hacizli.com.tr araç satışı yapmaz, araç satışlarına aracılık etmez, para istemez, komisyon istemez. İlan ve diğer iletişimler için turanay@turanay.com.tr yazabilirsiniz.

Hacizli İcralık Araçlar Evler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. BLOG
 4. »
 5. Hacizli Araç Muayeneden Geçer mi?

Hacizli Araç Muayeneden Geçer mi?

Turan Aydın Turan Aydın - - 9 dk okuma süresi
1512 0
Hacizli Araç Muayeneden Geçer mi?

Borcundan dolayı üzerine kayıtlı aracında olması halinde hacizli araç muayeneden geçer mi sorusuna yanıtlar aranır. Aracın trafikte kullanılabilmesi için muayenesi mutlaka olması gerekir. Bunun yanında hacizli ve yakalama olması halinde çok daha farklı sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Hacizli araç muayeneden geçer mi sorusuna yanıt arıyorsanız bu araç için vize işlemi gerekmektedir. Vize işlemi hacizli araçlara yapılamaz. Bu sebeple muayeneden geçmesi de mümkün değildir. Bu aşamada hacizli aracın muayene yaptırılabilmesi için borcun ödenmesi gerekmektedir. Hacizli Araç Trafiğe Çıkabilir mi? En çok yapılan araştırmaların başında gelmektedir. Hacizli araç üzerinde yakalama olmadığı sürece trafiğe çıkabilir. Ancak yakalaması olan bir araçsa ilk fırsatta aracınız trafikten bağlanacaktır.

Hak Mahrumiyeti Hacizli Araç Bağlanır mı?

İcra, haciz işlemleri hukuki olarak yasal mevzuatlara bağlanmıştır. Bu aşamada hak mahrumiyeti hacizli araç bağlanır mı merak edilmektedir. Hacizli araçla trafiğe çıkılabilir. Ancak üzerinde yakalama olması halinde bu mümkün değildir. Zira aracınız ilk kontrolde bağlanacaktır. Ancak hak mahrumiyeti olan bir araç ise bağlanmaz. Bu mahrumiyet sadece kredi borcuna bağlı olarak araç üzerinde olur. Böylelikle satışı yapılamaz. Ancak hak mahrumiyeti hacizli araç ise yakalama kararı olması halinde bağlanmaktadır.

Hacizli Araç Muayeneden Geçer mi?
Hacizli Araç Muayeneden Geçer mi?

Okunmalı : Hacizli Araçlar Alım Satım Yerleri Nereler

Hak Mahrumiyeti Olan Araç Muayeneden Geçer mi?

Hacizli, icralık ve yakalama kararı ile hak mahrumiyeti birbirine yakın ancak farklı terimlerdir. Borcu olan araç muayene edilemez. Hak mahrumiyeti olan araç muayedene geçer mi sorgusu yapıyorsanız hak mahrumiyeti olan araç muayede edilebilir. Yakalama kararı olması halinde durum değişir.

Aracınızın satışı ve diğer hususlarda hak mahrumiyetinin kaldırılması önemlidir. Bu sayede aracınızı satabilir ve hak sahibi edinebilirsiniz. Araç üzerinde hak mahrumiyeti konulması halinde bunun kaldırılması için mahkeme kararı gerekir. Sebepsiz yere bir işlem uygulandığı anlaşıldığı takdirde mahkeme hemen mahrumiyeti ortadan kaldırmaktadır. Kişiler üzerinde hak mahrumiyeti olan araç satılır mı sorusuna yanıtlar arar. Satış için mahrumiyetin kaldırılması gerekmektedir. Söz konusu mahrumiyetin kaldırılmasının ardından başka bir hukuki engel olmaması halinde araç satışa konu edilebilmektedir.

Hacizli Araç Muayeneden Geçer mi?
Hacizli Araç Muayeneden Geçer mi?

Bu aşamada bir diğer soru ise banka rehin kaldırma ne kadar sürer olmaktadır. Bankalar borcun bitmesinden sonra kişiye noter onaylı bir evrak tebliğ eder. Bu evrakla birlikte Emniyet Müdürlüğü, trafik Tescil şube müdürlüğüne giderek ipotek kaldırılır. Bankanın noterden yazı alması ile size bunu bildirmesi yaklaşık olarak 2 aylık bir süreyi bulabilir. Bu tamamen bankanın yoğunluğuna bağlı olarak değişen bir husustur.

Okunmalı Araç Üzerinde Haciz Varsa Satılabilir mi?

Rehinli Araç muayeneden Geçer mi?

Özellikle bankadan alınan krediler ile alacağınız araçlarda banka rehin işlemi uygulamaktadır. Diğer adı ipotek olan bu işlem ruhsat üzerindedir. Hatta fiziki olarak bu rehin görülmez. Ancak sorgulama ile ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumda aracı kişi kullanırken ipotekli olduğu için satamaz ve hak mahrumiyeti bulunur. Bu durumda borcun ödenmesi ile rehin ortadan kalkar. Böylelikle rehinli araç muayeneden geçer mi sorusunun yanıtları aranır. Rehinli, ipotekli araçlar muayeneden geçer.

Hacizli Araç Muayeneden Geçer mi?
Hacizli Araç Muayeneden Geçer mi?

Vergi Dairesinden Hacizli Araç Muayene olur mu?

Araçlara konulan haciz alacaklılarca yapılmaktadır. Bu aşamada taraf olarak vergi dairesi alacaklı olabilir. Vergi dairesinden hacizli araç muayene olur mu sorgusu bu aşamada yapılmaktadır. Alacaklı Vergi Dairesi olması halinde haciz konulabilir. Bu haciz sonrası aracın muayenesi borcundan dolayı mümkün değildir. Aracın plakasına işlenen bu haciz ile borç TüvTürk sorgulamasında ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple muayenesi söz konusu değildir. Ancak yakalama kararı yoksa durum değişecektir. Bu aşamada merak edilen bir diğer husus Hacizli arabaya Sigorta Yaptırılır mı? Olmaktadır. İcralık ve hacizli araca sigorta yaptırılabilmektedir.

Yakalama Kararı Olan Araç Muayeneden Geçer mi?

Borçtan dolayı haciz işlemi başlatılan ve sonrasında yakalama kararı alınan araçlar bulunmaktadır. Bu aşamada yakalama karar olan araç muayeneden geçer mi sorusuna yanıt arıyorsanız bu mümkün değildir. Borçtan dolayı muayene yapılması mümkün değildir.

Hacizli Araç Muayeneden Geçer mi?
Hacizli Araç Muayeneden Geçer mi?

Aracınız ve diğer hususlarda tüm işleyiş yasal mevzuatlara uygun olarak yapılmaktadır. Bu sebeple borçlar, icra ve haciz gibi durumlarda süreler önem kazanır. Bu süreler ile mağduriyet yaşamamak adına mutlaka hukuki destek alınması gerekir. Bu sayede maddi ve manevi kayıplarınızın önüne geçmeniz mümkün olacaktır.

Okunmalı  Hacizli Aracın Borçlu Tarafından Satışa Çıkarılması

Hangi Durumlarda Araç Muayeneden Geçmez?

Aracınızın muayeneden geçebilmesi için önemli hususlar bulunur. Bu hususlar yerine getirilmesi halinde muayeneden geçen aracınızı kullanabilirsiniz. Hangi durumlarda araç muayeneden geçmez sorusuna yanıt aramak yerine araç muayenesinden geçme şartlarını incelemek çok daha sağlıklı olacaktır. Ancak hangi araçlar muayeneden geçmez sorusuna yanıt arıyorsanız sıralayalım.

 • Son susturucusu olmayan araçlar
 • Amerikan parkı olanlar
 • Ön camında cam filmi bulunan araçlar
 • Araçta coilover amortisör sistemi olanlar
 • Çift çıkışlı egzosu olan araçlar
 • Çakar lambalı araçlar
 • Farlarda karartma olan araçlar

Arabada icra varsa muayeneden geçer mi?

Aracın muayenesi yapılmadığı takdirde trafiğe çıkması mümkün değildir. Bu aşamada arabada icra varsa muayeneden geçer mi sorusuna yanıtlar aranmaktadır. Muayene öncesi yetkili kurum TüvTürk’te sorgulama yapılmaktadır. Aracın borcu olması halinde bu araca muayene yapılması mümkün değildir. Bu anlamda icra ile borcu olan araçlarında muayenesi yapılması mümkün değildir. Kişiler daha çok Borcu Olan Araç Muayeneden Geçer mi? Sorgusu yapar. Muayene öncesi yetkili TüvTürk araçta sorgulama yapmaktadır. Bu sorgu neticesinde borç çıkması halinde muayene söz konusu değildir.

Hacizli ve icralık araçlar ile borçlardan doğan hukuki sorunlar için mutlaka hukuki destek alınması gerekir. Buradaki yazılar tamamen bilgilendirme ve yorumlara bağlı olarak yapılabilmektedir. Bu sebeple ortaya çıkan mağduriyetler okuyanların kendi sorunlarıdır. Hacizli araç muayeneden geçer mi sorusunun yanıtı da hukuki olarak alınması gereken önemli bir konudur.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir