Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. blog sayfasında yer alan haberler 5846 sayılı yasaya % 100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Bu anlamda sitemizden haber ve fotoğraf alınması önceden yazılı olarak izin gerektirmektedir. Güncel olarak hacizli araçlar, hacizli icralık araçlar, otomobil ve merak ettiğiniz hususlar sayfalarımızda bulunmaktadır. Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Hacizli.com.tr araç satışı yapmaz, araç satışlarına aracılık etmez, para istemez, komisyon istemez. İlan ve diğer iletişimler için turanay@turanay.com.tr yazabilirsiniz.

Hacizli İcralık Araçlar Evler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. BLOG
 4. »
 5. Karavan Modifiyesi Nasıl Yapılır? Karavanda Yaşam Sırları

Karavan Modifiyesi Nasıl Yapılır? Karavanda Yaşam Sırları

Hacizli Araçlar Hacizli Araçlar - - 7 dk okuma süresi
183 0
Karavan Modifiyesi Nasıl Yapılır? Karavanda Yaşam

Uzun soluklu gezilerinizde konforlu bir tatil yapabilmeniz için karavan modifiyesi nasıl yapılır? Karavanda konforlu yaşam için neler yapılır bunları sizler için derledik.

Pandemi süreci doğal hayatta mesafeli yaşamın önemini ortaya koymasının ardından insanlar gezileri için karavan yaşamına yöneldi. Öyle ki yeni dünyalar keşfetmenin yolu haline geldi. Konforlu ve rahat bir yaşam için gezilerinizdeki karavanların modifiyesi ise bu aşamadan sonra önemli hale geldi. Hatta hazır alımlar söz konusudur. Bununla birlikte çok daha ekonomik satın alabilmeniz için gümrükten satılık karavanlar ilginizi çekebilir.

Karavan Modifiyesi için 6 Yöntem

Karavanlar motokaravan ve çekme olarak iki farklı şekilde inşa edilmektedir. Ancak heyecanlı bir gezi için alacağınız karavanın özellikleri önemlidir. Zira nefes kesen manzaralara gözlerinizi açmak istiyorsanız bu yolla tatil ön plana çıkar. Ancak karavanla bir tatil için gereken içi kadar dışında ihtiyacınız olanlar ile genişletilebilir. Aracınızı konforlu bir şekilde tekerlekli eve dönüştürmek istiyorsanız kendi özelliklerinize göre onu kişiselleştirmeniz gerekir. Karavan modifiyesi için atmanız gereken başlıca hususlar şunlardır;

 • Sıcak ve Davetkar Bir Uyku Alanı Oluşturun
 • Kullanımı Basit Bir Mini Mutfak Oluşturun
 • Depolama Alanını Artırın
 • Elektrik Altyapısını Modernleştirin
 • Ortamınızı İşlevsel Olacak Şekilde Düzenleyin
 • Açık Havada Yaşam Alanı İçerin
Karavan Modifiyesi Nasıl Yapılır? Karavanda Yaşam
Karavan Modifiyesi Nasıl Yapılır? Karavanda Yaşam

Sıcak ve Davetkar Bir Uyku Alanı Oluşturun

Karavanda en önemli husus uykudur. Zira gezinizde yorucu bir yürüyüş ve yeni keşifler sonrası dinlenmeniz önemlidir. Dinlenme ve yeni bir güne enerjik uyanmanın yolu ise iyi bir uyku alanından geçmektedir. Sıcak ve davetkar bir uyku alanı için;

 • Karartma perdeleri kullanın
 • İstenmeyen ışıklardan uzak durun
 • Lüks ve konforlu yataklar seçin
 • Minderler, yastıklar ve battaniyeler ile destekleyin.
 • Sabahın erken saatinde uyanmamak için güneşin ısısından kaçının.

Kullanımı Basit Bir Mini Mutfak Oluşturun

Tatilde önemli hususlardan birisi de enerji alabilmeniz için gereken yemekleri yapabileceğiniz iyi bir mutfaktır. Dar alanlarda dahi kullanımı basit bir mini mutfak oluşturun ki bu sayede kısa sürede hızlı ve lezzetli yemekler yapabilin. Bunun için;

 • Yiyecek ve içeceklerinizi saklayacağınız küçük bir yer
 • Suyu akan lavabo
 • Buzdolabı
 • Pişirme aletleri (tava, tencere, bardak, kaşık gibi)

Mutfak oluşumunda hayal gücünüze bağlı olarak atacağınız adımlar sizlere bu konuda faydalı olacaktır.

Depolama Alanını Artırın

Bir karavandan en önemli hususlardan birisi de depolamadır. Kişiselleştirdiğiniz aracı en ekonomik haliyle kullanmanız aynı zamanda eşyalarınızdaki düzeni sağlamanız için gerekir. Düzeni sağlamak için yatağın altı önemlidir. Burada oluşturacağınız raf sistemleri depolama için geniş yerler oluşturmaktadır. Zira karavanın dağınık olması iyi bir tatilin en zor halleridir. Bunun yanında aracın ihtiyacı olan yedek lastik, kriko, anahtarlar gibi yerler için de depolama alanı önemli olmaktadır. Bagaj, bavullar ve diğer hayati malzemeler için depolama alanı optimize edilmesi gerekmektedir.

Elektrik Altyapısını Modernleştirin

Evinizdeki kadar bir konfor arıyorsanız yaşam için gereken enerji elektrik altyapısını moderleştirin ki güzel bir tatil olsun. Karavanlarda güneş enerji sistemleri önemlidir. Döngülü bir pil ile aydınlatma, soğutma ve ısıtma, televizyon gibi unsurlar kadar USB bağlantıları stratejik olarak mutlaka olması gerekir. Aynı zamanda güneşten elde edeceğiniz elektriği en tasarruflu haliyle kullanmanız gerekir. Zira güneşin olmadığı günlerde de tasarruf ettiğiniz elektriği kullanma özgürlüğüne sahip olursunuz.

Ortamınızı İşlevsel Olacak Şekilde Düzenleyin

Karavanda yaşam göçebe hayatın hareketli olması halidir. Ancak birçok kişi aracını neredeyse mobil ofis haline getirmektedir. Bu aşamada ihtiyacınız olan tüm malzemeler kişiselleştirilirken ihtiyacınıza göre şekillendirilmelidir. Ortamanızı işlevsel olacak şekilde düzenleyin ki rahat bir yaşam alanı oluşsun. Bunun için katlanabilir çalışma masası, ergonomik oturma ve yeterli aydınlatma en önemli hususlardır.

Açık Havada Yaşam Alanı İçerin

Karavan tatilinde içi kadar dışı da önemlidir. Dışarıda oluşturacağınız yaşam alanı sizlere keyif katacaktır. Bunun için güneşten ve diğer hava koşullarından korunmak önemli unsurlardır. Bu yüzden aracınıza tente ya da gölgelik konulması gerekir. Temiz havada kalmak için ise katlanan masa ve sandalyeler sıcak ve davetkar bir akşam atmosferi oluşmasında etkili olmaktadır. Bununla birlikte dış aydınlatma da önemli hususlardandır.

Minibüsünüzü karavana dönüştürmek yeni seyahatler, yeni keşifler için sizlere fırsatlar dünyasının kapısını aralar. Bu anlamda minibüsünüzü karavana dönüştürmek istiyorsanız sizlere fısıldadığımız 6 farklı yöntem yardımcı olacaktır. Bu sayede uzun yolculuklar, uzun kamplar ve esnek tatil rotaları sizlerde yeni deneyimlerin de kapısını açacaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir