Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. blog sayfasında yer alan haberler 5846 sayılı yasaya % 100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Bu anlamda sitemizden haber ve fotoğraf alınması önceden yazılı olarak izin gerektirmektedir. Güncel olarak hacizli araçlar, hacizli icralık araçlar, otomobil ve merak ettiğiniz hususlar sayfalarımızda bulunmaktadır. Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Hacizli.com.tr araç satışı yapmaz, araç satışlarına aracılık etmez, para istemez, komisyon istemez. İlan ve diğer iletişimler için turanay@turanay.com.tr yazabilirsiniz.

Hacizli İcralık Araçlar Evler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. ARABALAR
  4. »
  5. Şarj Dinamosu Nedir, Arızası

Şarj Dinamosu Nedir, Arızası

Turan Aydın Turan Aydın - - 7 dk okuma süresi
284 0
Şarj Dinamosu Nedir, Arızası

Araçların elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayan şarj dinamosu nedir, arızası ve sonuçlarını açıklıyoruz.

Şarj Dinamosu Nedir Arızası ne gibi sonuçlar doğurur sorusuna cevap olarak şarj dinamosu otomobil motoruna bağlı olarak mekanik enerji elektrik enerjisine dönüştüren bir jeneratör olarak düşünülebilir.

Şarj Dinamosu Nedir, Ne İşe Yarar?

Motorun dönme kuvvetinden aldığı hareket sayesinde çalışan dinamoya ek olarak ters şekilde çalışan bir elektrik motordur. Bu parça aracın bütün elektrik ihtiyacını karşılar. Araç aküsünün azaldığı zamanlarda akünün doğru şekilde şarj olmasına yardımcı olur.

Şarj Dinamosu Nedir, Arızası
Şarj Dinamosu Nedir, Arızası

Şarj dinamosunun arızalanmasına neden olabilecek en temel faktör akünün aşırı derecede şarj edilmesidir. Böyle bir durumda uzman birinden destek almak gerekir.

Okunmalı : Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Bir şarj dinamosunun ömrü 6 yıldır. Bu da ortalama olarak 150.000 kilometreye tekabül eder.  Fakat bu değerler araçtan araca farklılık gösterebilir. Şarj dinamosunun sorunlu olduğu zamanlarda yolda kalma durumları sıklıkla yaşanmaktadır.

Bu nedenle yolda kalmamak için şarj dinamosunu doğru şekilde çalışması arızalandığında ise ilk fırsatta tamir edilmesi gerekir.

Aracı doğru şekilde şarj edemeyen şarj dinamosu aracı çalıştırmadığı gibi akünün tamamen bitmesine sebep olabilir. Araçla tekleme ve aracın aniden durması gibi sorunlarda baş gösterebilir. Araç motorunun arıza lambasını sürekli olarak yanması ya da akü arıza lambasını sürekli olarak yanması gibi durumlarda baş gösterebilir.

Şarj Dinamosu Nedir, Arızası
Şarj Dinamosu Nedir, Arızası

Şarj dinamosu nedir arızası ne gibi sonuçlar doğurur sorusuna ek cevap olarak aracın mevcut performansında ciddi düşüklükler yaşanması ve yakıt tüketiminde ciddi derecede artışların gözlenmesi mümkün hale gelir. Elektrikle çalışan bazı donanımların yeterli şekilde çalışmaması ya da hiç çalışmaması gibi durumlar gözlemlenebilir.

Okunmalı . Distribütör Nedir, Arızası Nasıl Anlaşılır?

Şarj Dinamosu Arızalı İse Ne Olur?

Özellikle Şarj dinamosu arızalı ise ne olur sorusuna cevap olarak mekanik ve elektrik arızaları gibi çok geniş bir skalada değişiklik gösterebilir. Mekanik arıza olarak motor ve şarj dinamosunun değiştirme süreçleri baş gösterir. Elektrik arızası olarak da hasarlı bir konnektörden kaynaklı doğabilir.

Arızalı olan şarj dinamosunu aşırı yağ tüketimi ve kalmış hava kanalları gibi neticeler doğurabilir.

Aracın yolda ilerlerken teklemesine bağlı olarak kayış ve rulman sistemine arıza etki ederek motorun hayati bileşenlerinin tamamıyla durmasına neden olabilir. Arıza devirdaim pompasına zarar vererek aracın sürekli olarak hararet yapmasına neden olabilir.

Şarj Dinamosu Nedir, Arızası
Şarj Dinamosu Nedir, Arızası

Şarj Dinamosu Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Aracınızın şarj dinamosu bozuk olduğu nasıl anlaşılır sorusuna cevaben araçta var olan uyarı sisteminde şarj ya da alt gösterge ışığının devamlı olarak yanması bir bozukluk olduğunun göstergesidir. Duruma ek olarak şarj dinamosundan belli bir miktar sıvının yani suyun gelmesi görülebilir.

Motoru çalıştıran akünün tamamıyla bitmesi ile doğan aracın hiç çalışmaması yada geç çalışması gibi durumlar söz konusu olabilir. Araç farlarının kararması da şarj dinamosunu bozuk olduğuna işaret gösterebilir.

Şarj Dinamosu Arızası Nedir?

Araçlarda Şarj dinamosu arızası nedir sorusuna cevap olarak arabanın aküsünü doldurup arabada var olan elektrik sistemlerinin doğru şekilde çalışmasına yardımcı olan şarj dinamosunun bozulması ile birlikte gelişen aracın yeterli miktarda performansına sergileyememesi  olarak adlandırılabilir. Ek olarak aracın hararet yapması ve geç çalışması gibi sorunlara neden olduğu gözlemlenebilir.

Şarj dinamosunun yeterli şekilde çalışmamasına etki eden faktörlerden biri ise akünün sorunlu olup olmadığıdır. Akünün sık sık kontrol edilmesi şarj dinamosunun doğru şekilde çalışmasıyla doğru orantılıdır.

Normal olarak çalışan akünün dolu olup olmadığı sıklıkla kontrol edilip, aküye bağlı olarak gelişen arızaların fark edilip giderilmesi ile birlikte tüm sorunlar ortadan kalkabilir. Şarj dinamosu akü ile ilişkilendirildiğinde sürekli olarak yüksek güç ile çalışması arızalanmasına neden olabilir.

Araçta var olan klima, aydınlatma gibi elektrik ile çalışan sistemlerin haftalarca çalıştırılması maksimum enerji kapasitesini aşacağı için hem şarj dinamosunun yıpranmasına hem de akünün zarar görmesine neden olabilir. Bu durumlar kısa vadede sorun teşkil etmede de uzun vadede araca ciddi zararlar verebilir.

Şarj Dinamosu Arızalı Araç Ne Kadar Gider?

Muhtemel karşılaşılan arızalardan olması nedeniyle kişiler şarj dinamosu arızalı araç ne kadar gider sorusuna yanıt aramaktadır. Bu aşamada yüksek süratte ilerleyen aracın aküsünün tam olduğu varsayılırsa ortalama olarak 60 ile 70 kilometre gitmektedir. Düşük süratte ise maksimum 25 ile 30 kilometre gider.

Yüksek süratle gündüz yolculuk yapan aracın farlarının ve diğer elektrikle çalışan iç donanımlarının kapalı olduğu varsayılırsa aracın çalışma prensibine ve genel özelliklere bağlı olarak 80 kilometreye kadar gittiği gözlemlenebilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir