Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. blog sayfasında yer alan haberler 5846 sayılı yasaya % 100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Bu anlamda sitemizden haber ve fotoğraf alınması önceden yazılı olarak izin gerektirmektedir. Güncel olarak hacizli araçlar, hacizli icralık araçlar, otomobil ve merak ettiğiniz hususlar sayfalarımızda bulunmaktadır. Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Hacizli.com.tr araç satışı yapmaz, araç satışlarına aracılık etmez, para istemez, komisyon istemez. İlan ve diğer iletişimler için turanay@turanay.com.tr yazabilirsiniz.

Hacizli İcralık Araçlar Evler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. BLOG
 4. »
 5. Hacizli Araba Muayeneden Geçer mi?

Hacizli Araba Muayeneden Geçer mi?

Hacizli Araçlar Hacizli Araçlar - - 6 dk okuma süresi
2126 0
Hacizli Araba Muayeneden Geçer mi?

Trafiğe çıkabilmek için zorunlu hale getirilmesi nedeniyle hacizli araba muayeneden geçer mi merak edilen hususlardandır. Ayrıntılar içeriğimizde yer almaktadır.

Araç sahibi olmanın beraberinde getirdiği sorumluluklar arasında, aracın düzenli olarak muayene edilmesi de yer alır. Ancak, bazı durumlarda borçlar nedeniyle haciz durumu gündeme gelebilir. Peki, bir araç üzerinde haciz varsa bu araç muayeneden geçebilir mi? Haciz işlemi, muayene sürecini nasıl etkiler? İşte bu konuda merak edilen soruların cevapları:

Araç Üzerinde Haciz Varsa Muayene Olur mu?

Borçlardan kaynaklı olarak araca haciz konulması muhtemeldir. Bu aşamada araç üzerinde haciz varsa muayene olur mu sorusuna yanıtlar aranmaktadır. Bu durumda araçlar trafiğe çıkabilmesi için muayeneye tabi tutulabilir. Bunun için haczin bir engeli bulunmamaktadır.

Okunmalı Haciz Borcu Olan Araç Satılır mı?

Hacizli Araba Muayeneden Geçer mi?
Hacizli Araba Muayeneden Geçer mi?

Hacizli Araba muayeneden geçer mi sorusuna yanıt verecek olursak, Hacizli aracın muayeneden geçip geçemeyeceği, aracın teknik durumu ve muayene kriterlerine göre değerlendirilir. Haciz işlemi, aracın teknik durumunu etkilemez. Eğer araç, trafik güvenliği açısından uygun ve muayene standartlarına uygunsa, hacizli bile olsa muayeneden geçebilir. Ancak unutulmamalıdır ki, haciz işlemi aracın satış veya devir işlemlerine engel olabilir.

Araç sahipleri, araçlarını düzenli olarak muayeneye götürmekle yükümlüdür. Hacizli bir araç da bu yükümlülükten muaf değildir. Muayene istasyonları, araçların teknik uygunluğunu kontrol ederken, üzerindeki haciz durumunu dikkate almazlar. Haciz işlemi, aracın muayene sürecini etkilemez.

Okunmalı Hacizli Aracın Borçlu Tarafından Satışa Çıkarılması

Hacizli Araba Muayeneden Geçer mi?
Hacizli Araba Muayeneden Geçer mi?

Hacizli araç muayeneden geçer mi?

Size ait hacizli araç muayeden geçer mi? Merak ediyorsanız bu durumda endişe duymamanız gerekir. Haciz işlemi, araç sahibinin haklarını sınırlasa da aracın teknik durumunu etkilemez. Dolayısıyla, hacizli bir araç muayeneden geçebilir. Muayene, aracın trafik güvenliği ve çevre dostu olup olmadığını değerlendirir. Hacizli durumunun, aracın teknik açıdan uygunluğunu değiştirmediği unutulmamalıdır.

Bir araç üzerinde haciz bulunsa dahi, sahibi aracı kullanabilir. Ancak, hak mahrumiyeti nedeniyle araç sahibi aracı satamaz veya devredemez. Hacizli bir araçla trafikte olmak teknik açıdan bir engel teşkil etmez.

Okunmalı Haciz Araç Satışına Engel mi?

Hak Mahrumiyeti Olan Araç Muayene Olur mu?

Bir araçta hak mahrumiyeti bulunması, aracın teknik uygunluğunu etkilemez. Muayene işlemi, aracın trafik güvenliği açısından uygunluğunu değerlendirir. Hak mahrumiyeti nedeniyle araç üzerindeki hakların kısıtlanması, muayene işleminin sonucunu etkilemez.

Makelemizi kısa maddelerle açıklayıcı şekilde özetleyelim;

 • Hacizli araçların muayeneden geçip geçemeyeceği, aracın teknik durumu ve muayene kriterlerine bağlıdır.
 • Muayene istasyonları, aracın teknik uygunluğunu kontrol ederken, üzerindeki haciz durumunu dikkate almazlar.
 • Haciz işlemi, aracın muayene sürecini etkilemez ve araç sahibinin haklarına sınırlama getirmez.
 • Hacizli araç sahipleri, araçlarını düzenli olarak muayeneye götürmekle yükümlüdür.
 • Araç sahibi hak mahrumiyeti yaşasa bile, aracın teknik uygunluğu muayene sürecini etkilemez.
 • Hacizli araç sahipleri, araçlarını kullanabilir ancak satış veya devir işlemleri kısıtlanabilir.

Borçlu olan kişilerin sahibi olduğu araçlar nedeniyle süresi içerisinde yapılması gereken muayene işlemi Tüvtürk istasyonlarında yapılmaktadır. Bu aşamada sorumuz haciz Muayeneye Engel mi?  Olmaktadır. Bu durum aracınızın muayene edilmesine engel bir husus bulunmamaktadır.

Okunmalı Araç Üzerindeki Haciz Ne Kadar Sürede Kalkar?

Borç hukuku ile icra kanalıyla yapılan haciz işlemlerinde en çok haczedilen mal varlığı araçlardır. Bu araçlara haciz konulmasına rağmen yakalama yapılmayabilir. Bu gibi durumlarda borçlu olan kişiler hacizli araba ile trafiğe çıkılır mı?  Sorusuna yanıtlar aramaktadır. Hacizli araçla trafiğe çıkılabilir. Ancak yakalama olması durumunda trafik ekiplerince yakalandığında araca el konulurken trafikten çekilmektedir. Böylelikle aracınız yediemin otoparkına çekilir. Bu aşamadan sonra hacze istinaden  alacaklının talebi üzerine hacizli mal satışı gerçekleştirilmektedir.

Araç muayenesi nasıl yapılır, neler yapılmalıdır. Merak edilen hususlardan biride budur. Bunun için yapmanız gerekenler ise;

 1. Aracınızın eksiklerini giderin
 2. Egzoz muayenesini yaptırın
 3. Tüvtürk İstasyonundan randevu alın
 4. İşlemleri başlatmadan önce kilometrenizi not edin
 5. Tüvtürk İstasyonuna randevu saatinizden 30 dakika önce gidin
 6. Muayene ücretini ödeyin.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir