Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. blog sayfasında yer alan haberler 5846 sayılı yasaya % 100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Bu anlamda sitemizden haber ve fotoğraf alınması önceden yazılı olarak izin gerektirmektedir. Güncel olarak hacizli araçlar, hacizli icralık araçlar, otomobil ve merak ettiğiniz hususlar sayfalarımızda bulunmaktadır. Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Hacizli.com.tr araç satışı yapmaz, araç satışlarına aracılık etmez, para istemez, komisyon istemez. İlan ve diğer iletişimler için turanay@turanay.com.tr yazabilirsiniz.

Hacizli İcralık Araçlar Evler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. HABERLER
  4. »
  5. Yediemin Araç İhalesi Ne Zaman Yapılacak?

Yediemin Araç İhalesi Ne Zaman Yapılacak?

Hacizli Araçlar Hacizli Araçlar - - 4 dk okuma süresi
240 0
Yediemin Araç İhalesi Ne Zaman Yapılacak?

Farklı sebeplere istinaden yıllardır hacizli olarak otoparklarda bulunan yediemin araç ihalesi ne zaman yapılacak son zamanlarda sürekli aranılan konu. Sebebi ise hacizli malların satışının yapılması için gereken yeni düzenleme.

Piyasa şartlarına oranla çok daha yüksek modellerde olmasına rağmen çok uygun fiyatlara satılacak olan hacizli araçlar ilgi odağı olmaya devam ediyor. Zira son olarak mevcutta bulunan yaklaşık 700 bin aracın tasfiyesi için yeni bir düzenleme yapıldı. Bu düzenleme sonrası araç sahibi olmak isteyenler yediemin araç ihalesi hakkında bilgi edinmek isterken ihalenin ne zaman yapılacağını merak ediyor. Peki Yediemin Otoparkı Hacizli Araç Satışı nasıl olur?

Yediemin Otoparkı Hacizli Araçlarının Satışı

Yediemin otoparklarında yaklaşık 700 bin araç muhafaza ediliyor. Bu anlamda muhafazasına gerek kalmayan araçların satışı için ilk adım yeni düzenleme ile atıldı. Bu düzenleme sonrası araçları satılmaması halinde önce bedeli ile MKE’ye devredilmesi bekleniyor. Bu devrin oluşmaması halinde ise araçlar bedelsiz olarak Türk Kızılayına devredilecek. Devir ise bedelsiz olacak.

Yediemin Araç İhalesi Ne Zaman Yapılacak?
Yediemin Araç İhalesi Ne Zaman Yapılacak?

18 Ekim tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan düzenlemede İcra ve İflas Kanununun 20. Maddesine ek geçici düzenleme bulunuyor. Bu düzenlemeye göre muhafazasına gerek kalmayan hacizli ve icralık araçların satışı yapılacak. Araçların satışında ise yürürlülük tarihi 1 Kasım oldu.

Kanuna eklenen ek geçici madde ile birlikte yediemin otoparklarında bekletilen araçların satışı yapılacak. Araçlarda öncelik araç sahiplerine verilecek. Bu kişiler mülkiyeti ile sahip oldukları araçları satın alabilecek. Ancak satın alınmaması halinde ihale yöntemi ile satışa çıkarılacak.

Hacizli araç ile rehinli araç farkı bu aşamada takipçileri tarafından merak ediliyor. Bu hususta içeriğimizden faydalanabilirsiniz.

Hacizli Araçlar Nasıl Satılacak?

Satışa çıkarılan hacizli araçlar alıcı olmaması halinde MKE AŞ ye devredilecek. Bu devir işlemi gerçekleşmezse araçların Türk Kızılayına bedelsiz olarak devredilmesi gündeme gelecek.

Yıllardır yediemin otoparklarında çürümeye bırakılan araçların ülke ekonomisine kazandırılması planlanıyor. Bu anlamda araçların çevreye verdiği zararında önüne geçilecek. 1 Kasım tarihi itibariyle araçların satışları için süreç başladı. Zira konuya ilişkin olarak Adalet Bakanı Yılmaz Tunç açıklama yaptı. Bakan Tunç yaptığı açıklamada yediemin otoparklarında bulunan ve muhafazasına gerek kalmayan araçların 1 Kasım tarihi itibariyle satışa çıkarılacağını belirtti.

Otoparklarda rehinli olarak tutulan araçların satışı için ilk teklif araç sahibine yapılacak. Araç sahibi bu aracı almak istemezse e-ihale yöntemi ile satışlar yapılacak. Bu satışların ikinci el araç fiyatları için belirleyici olacağı yönünde beklenti bulunuyor. Bu aşamada en büyük sorun araçları görmeden alım yapılacak olması. Fakat yüksek modelli lüks araçlarında bulunduğu yediemin otoparklarındaki araçların satışının başlamasının ardından 2 aylık süreçte bitmesi bekleniyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir