Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. blog sayfasında yer alan haberler 5846 sayılı yasaya % 100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Bu anlamda sitemizden haber ve fotoğraf alınması önceden yazılı olarak izin gerektirmektedir. Güncel olarak hacizli araçlar, hacizli icralık araçlar, otomobil ve merak ettiğiniz hususlar sayfalarımızda bulunmaktadır. Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Hacizli.com.tr araç satışı yapmaz, araç satışlarına aracılık etmez, para istemez, komisyon istemez. İlan ve diğer iletişimler için turanay@turanay.com.tr yazabilirsiniz.

Hacizli İcralık Araçlar Evler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. BLOG
 4. »
 5. Turbo Tamiri Fiyatları Ne Kadar?

Turbo Tamiri Fiyatları Ne Kadar?

Hacizli Araçlar Hacizli Araçlar - - 7 dk okuma süresi
172 0
Turbo Tamiri Fiyatları Ne Kadar?

Düşük devirlerde dahi motorun gücünü artıran, torkunu yükselten bir parça olarak arızalanması halinde turbo tamiri fiyatları başlıca aranılan husustur. Özellikle aracınızın modeli ve markası fiyat araştırmasında önem kazanır.

Öncelikli olarak araç sahibi turbo bozuk olduğu nasıl anlaşılır sorusuna yanıt aramaktadır. Arıza gerçekleşmesi halinde gaza basmanıza rağmen motor güç üretemez ve eski performansından daha düşük hareket eder. Bu gibi durumda ilk arızalı parça turbo olmaktadır.

Turbo Tamiri Ne Kadar tutar?

Öncelikli olarak uçaklar için tasarlanan turbo günümüzde saç kurutma makinesi ve elektrikli süpürgelere kadar birçok makinede kullanılmaktadır. Ancak onlarca marka otomobil üreticisi artık az yakıt ile daha büyük güçler üretmek için turbolar kullanmaktadır. Uzun süre kullanım ve özensiz sürüşler neticesinde turbolar arızalanmaktadır. Böylelikle turbo tamir fiyatları araştırma konusu olmaktadır.

1.3 Multijet Turbo Tamiri Fiyatı

Piyasada en çok kullanılan araçlardan Fiat’ın en çok tercih edilen motoru 1.3 Multijet motorudur. Bu anlamda bu araçları kullanan kişiler elbette turbo arızları ile karşılaşmaktadır. Bulunulan şehre ve işçilik fiyatlarına göre farklı tutarlar söz konusudur. Ancak ortalama 1.3 multijet turbo tamiri fiyatları şu şekildedir;

Turbo Tamiri Fiyatları Ne Kadar?
Turbo Tamiri Fiyatları Ne Kadar?
 • Punto 1.3 Multijet turbo tamiri 5000 – 5500 TL
 • Doblo Kombi 1.3 multijet turbo tamiri 5500 – 6000 TL
 • Fiat Egea 1.3 Multijet turbo tamiri 6000 – 6500 TL
 • Linea 1.3 multijet turbo tamiri fiyatları 5000 – 6000 TL

1.5 DCİ Turbo Tamiri Fiyatları

Renault markasının motorları 1.5 DCİ olarak üretilmektedir. Dacia markası ile aynı olan ürünlerin tamirinde yine şehir ve işçilik önemlidir. Bu anlamda Renault ve Dacia markasının 1.5 DCİ turbo tamiri fiyatları şu şekildedir;

 • Symbol 1.5 dci turbo tamiri fiyatı 5.000 TL
 • Duster 1.5 dci turbo tamiri fiyatı 5.000 – 5.500 TL
 • Clio 1.5 dci tamiri 5.000 TL
 • Fluence 1.5 dci turbo tamiri fiyatları 5.000 – 6000 TL
 • Megane 1.5 dci turbo tamiri fiyatı 5.000 – 6.000 TL

Turbo motorlarının tamir ve bakımında genel olarak bir tamirat söz konusudur. Bu sebeple turbo kısmi olarak tamir edilmez. Sökülmesi ile birlikte genel bir bakımdan geçirilir. Bu sebeple turbo yağ kaçağı masrafı tamiri fiyatları da turbo tamiriyle eş olarak yapılmaktadır. Ancak 4 ile 5 bin liradan başlayan fiyatlardan bahsetmek doğru olur.

Turbo Tamiri Kaç Saat Sürer?

Turbo tamiri kaç saat sürer özellikle bu hizmeti almak isteyenlerin sorguladığı husustur. Sağlıklı bir tamirin görülmesi için en az 2 günlük süreler istenmektedir. Yani birkaç saat içerisinde tamiratın yapılması mümkün değildir.

Araç motorlarında kullanılan turbo öncelikli olarak uçaklarda kullanılmak üzere tasarlanmış ve yapılmıştır. Ancak 1960’lı yıllar ile birlikte arabalara takılmaya başlanmıştır. Gerçek kimliğine ise 1980 yılında bürünmüştür. Günümüzde ise hem benzinli hem dizel araçlarda turbo kullanılmaktadır.

Araç motorları içten yanma prensibi ile çalışmaktadır. Araç motorundaki silindirlerde kontrollü olarak patlama oluşur. Bu patlamanın gerçekleşmesi için ise ısı, yakıt ve havaya ihtiyaç duyulmaktadır. Üç etken olması halinde patlama boyutunu yükseltmek ile daha fazla güç elde edilmektedir. Bu gücün elde edilmesinde ise turbo büyük önem taşımaktadır.

Araçlarda Neden Turbo Kullanılmaktadır

Turbonun mantığında daha fazla hava vermek yatar. Bununla birlikte enjekte edilen yakıt miktarı ile yakıt gücü artar ve daha fazla güç sağlanır. Turbo motorda her zaman açık değildir. Motor devrine bağlı olarak açılır ve çalışır. Açılan turbo temiz havayı çeker ve bu havayı motora iletir. Bu sebeple aracın gaz pedalına basmanıza uygun olarak turbo devriye girmektedir. Bu durum aracın az yakıtla daha çok güç üretmesine neden olur.

Turbolar çok yüksek sıcaklıkta ve yüksek basınçta çalışma özelliklerine sahiptir. Bu sebeple soğutucu ve yağ soğutucuları bulunmaktadır. İçerisinde bulunan intercooler turbodan çıkan havayı soğutur ve turbo yağının ısınmasını engeller. Dizel motorlu araçlar için turbolar çok uygundur.

Turbonun faydaları nelerdir?

Turbolar, gücü artırmanın yanı sıra, özellikle düşük devirlerde torku yani motorun gücünü artırmaktadır. Özellikle turbo olmadan yüksek devirlerde çok fazla tork üretmek için küçük benzinli motorlarda kullanışlı olmaktadır. Bunun aksine, doğal emişli dizel motorlar düşük devirlerde çok fazla tork üretmektedir.

Turbolu bir arabanın egzoz borusu da daha sessizdir. Bunun sebebi egzozdan çıkan gaz miktarını azaltmasıdır.

Distribütör Nedir, Arızası Nasıl Anlaşılır?

Klima Yakıt Tüketimini Etkiler mi?

EGR Valfi Temizliği Nasıl Yapılır?

Boğaz Kelebeği Ne İşe Yarar?

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir