Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. blog sayfasında yer alan haberler 5846 sayılı yasaya % 100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Bu anlamda sitemizden haber ve fotoğraf alınması önceden yazılı olarak izin gerektirmektedir. Güncel olarak hacizli araçlar, hacizli icralık araçlar, otomobil ve merak ettiğiniz hususlar sayfalarımızda bulunmaktadır. Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Hacizli.com.tr araç satışı yapmaz, araç satışlarına aracılık etmez, para istemez, komisyon istemez. İlan ve diğer iletişimler için turanay@turanay.com.tr yazabilirsiniz.

Hacizli İcralık Araçlar Evler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. OTO ARIZALARI
  4. »
  5. Tekerlek Hizalaması Nedir, Neden Yapılmalı?

Tekerlek Hizalaması Nedir, Neden Yapılmalı?

Hacizli Araçlar Hacizli Araçlar - - 3 dk okuma süresi
119 0
Tekerlek Hizalaması Nedir, Neden Yapılmalı?

Aracınızın tüm tekerleklerinin aynı yönde hareket etmesini sağlayan tekerlek hizalaması iyi bir sürüş için en önemli hususlardan biridir.  Tekerlek hizası bozulması halinde önümüze çıkacak reçeteler uzun vadelerde çok daha ağırdır.

Tekerlek Hizalaması Nasıl Yapılır?

Aracınızın yakıt verimliliğinin ve iyi yol tutuşunun en önemli hususlarından biri de tekerlek hizalaması olarak gösterilmektedir. Bu sebeple hizalama ayarlarının yapılması önem kazanmaktadır. Tekerlek hizasının olmaması halinde aracınız;

  • Sağ ve sola çeker.
  • Lastikler dengesiz hareket eder ömrü azalır.
  • Araç sürüşünüzü etkiler ve direksiyon hakimiyetini zorlar.

Günlük olarak aracınızı kullanmanız halinde tekerlek hizaları bozulmaktadır. Bunun en büyük sebebi yollardır. Zira çukurlar ve kavisler tekerlek hizalarının bozulmasında en büyük rolü oynamaktadır. Bu sebeple kullanım sürenize ve yol mesafenize bağlı olarak aracınızın tekerlek hizalamalarının sıklıkla yapılması önerilmektedir.

Araba Tekerlek Hizası Nasıl Düzeltilir?

Hizalamalar ölçümler ile yapılmaktadır. Bu anlamda uzman tavsiyesi önemli olur. Aracın marka, modeli ve lastik ebatlarına göre ölçümleri tam olarak yapılması gerekmektedir. Burada rot balans ayarları da tam olarak yapılması gerekir. Bu ayarların hepsinin yapılması halinde hiza sağlanmaktadır.

Tekerlek hizalamasında lastiklerin aşınma olup olmadığı, süspansiyonlar ve direksiyon bileşenleri etkilidir. Bu parçalarda oluşan hasarlar hizalamayı bozmaktadır. Bu sebeple hasarların da giderilmesi gerekmektedir. Araç bir rafta tutulur. Bu sayede tüm tekerlekler aynı hizaya getirilmeye çalışılmaktadır. Hatta bazı araçların hepsinde tekerlekler aynı hizada olmak zorundadır.

Tekerlek Hizalamak Maliyetli mi?

Tekerlekleri hizalamak çok maliyetli bir iş değildir. Bu anlamda endişe edilecek bir husus bulunmamaktadır. Dört çekişe sahip araçların tekerleklerinin hizalanmasında maliyet biraz yüksek olabilir. Ancak lastiklerin aşınması ile sürekli lastik değiştirmekten ziyade çok daha düşük maliyetli bir işlemdir. Bunun yanında hizalanan lastikler ile araç daha iyi verim verirken yakıttan da tasarruf sağlanmaktadır. Bu sebeple araç tekerleklerinin hizalanması atlanmaması gereken araç bakımlarından biri olmaktadır. Araba lastiği neden çabuk biter sorusunun yanıtı da budur. Bu sebeple önem verilmesi gerekir.

Fren Diski Torna Fiyatı Ne Kadar?

Turbo Tamiri Fiyatları Ne Kadar?

Yediemin Otoparkı Hacizli Araç Satışı Nasıl Olur?

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir