Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. blog sayfasında yer alan haberler 5846 sayılı yasaya % 100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Bu anlamda sitemizden haber ve fotoğraf alınması önceden yazılı olarak izin gerektirmektedir. Güncel olarak hacizli araçlar, hacizli icralık araçlar, otomobil ve merak ettiğiniz hususlar sayfalarımızda bulunmaktadır. Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Hacizli.com.tr araç satışı yapmaz, araç satışlarına aracılık etmez, para istemez, komisyon istemez. İlan ve diğer iletişimler için turanay@turanay.com.tr yazabilirsiniz.

Hacizli İcralık Araçlar Evler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. BLOG
  4. »
  5. Radyatör Fanı Sürekli Çalışıyorsa Ne Yapmalı Çözüm Yolları

Radyatör Fanı Sürekli Çalışıyorsa Ne Yapmalı Çözüm Yolları

Hacizli Araçlar Hacizli Araçlar - - 6 dk okuma süresi
151 0
Radyatör Fanı Sürekli Çalışıyorsa Çözüm Yolları

Araç motorlarının sıcaklık kontrolü ile yükselen sıcaklığı aşağıya indirmek amacıyla tasarlanan radyatör fanı sürekli çalışıyorsa çözüm yolları araştırılmaktadır.

Öncelikli olarak Radyatör fanı neden sürekli çalışıyor sorusuna yanıt bulunması gerekir? Ancak belli derecelere ulaştığında muşurun ayarına bağlı olarak fan açar ve antifirizin soğuması ile fan durur. Motorun sürekli çalışması ile artan sıcaklık neticesinde sık sık çalışabilir. Ancak radyatör fanı sürekli çalışıyorsa bu aşamada dikkat edilmesi gereken hususlar söz konusu olur.

Radyatör Fanı Ne Zaman Devreye Girer?

Aracınızın motorunun soğuması için en önemli husus su ya da antifiriz olan sıvının soğutulması önemlidir. Araç için çok küçük bir parça olmasına rağmen radyatör fanının görevi ve işlevi önemlidir. Bu sayede motor stabil bir şekilde çalışmaktadır.

Radyatörler termostat kullanmaktadır. Bu sayede sıvının ısı derecesine göre hareket ederek çalışırlar. Su sıcaklığının belli bir eşiğe ulaşması ile motor tam devir halindeyken radyatör fanı çalışmaktadır. Sıcaklık artınca elektrik rölesi devreye girer ve soğutma fanı çalışır.  Kısaca motorun sıcaklığına bağlı olarak radyatör fanı açılır. Soğuduğunda ise kapanır.

Radyatör Fanı Sürekli Çalışıyorsa Çözüm Yolları
Radyatör Fanı Sürekli Çalışıyorsa Çözüm Yolları

Radyatör Fanım Neden Sürekli Çalışıyor?

Aracınızı kullanırken radyatör fanının sürekli neden çalıştığını düşünerek endişelenebilirsiniz. Bu durumda birçok neden olabilir. Bunlar arasında;

  • Motor fanının arızalanması
  • Fan sigortasının atması
  • Sensör arızası
  • Termostat arızası
  • Fana giden elektrik devresinde şase

Termostat Arızası

Fanların sürekli çalışmasında en önemli unsur termostatın yani sıcaklık sensörünün arızalanmasıdır. Bu parça fanın ne zaman çalışacağını belirlemektedir. Ancak arızalanması halinde fan ya hiç çalışmaz ya da sürekli çalışma döngüsüne girer.

Suyun sıcaklığını ölçen termostat yükselmesi halinde elektrik anahtarının açılmasını sağlar ve fan çalışır. Bu durumda su sıcaklığının ölçülmesi ile fanın çalışma ölçümleri termostat arızasını ortaya koymaktadır.

Motor Fanının Arızalanması

En önemli hususlardan biri fan motorunun arızalanmasıdır. Termostat yükselen değer ile elektrik anahtarını açsa da fan motoru arızalı olunca hiç çalışmayabilir. Ya da sıkışma nedeni ile sürekli çalışma yapabilir. Fan arızası için oto elektrik desteği  alınması gerekir..

Elektrik kablolarında kısa devre

Radyatör fanının sürekli çalışması ile motorun soğuduğunu kontrol etmeniz halinde kablolarda hasar olabilir. Özellikle şase alması halinde motor sürekli elektrikte kalır ve çalışmaya neden olur. Aracınızın kontağını kapatmanız halinde dahi bazı araçlarda çalışmaya devam edebilir. Bu gibi durumda elektrik arızasının giderilmesi gerekir.

Araç Kapalıyken Radyatör Fanı Çalışmaya Devam Ederse Ne Olur?

Radyatör fanınızın çalışma süresine bağlıdır. Motorunuzu çalıştırdıktan sonra radyatördeki suyun sıcak olması ve soğutulması gerekmesi normal bir durum olacaktır. Motoru kapattığınızda, arabanın beyni radyatörün daha yüksek bir sıcaklıkta olduğunu ve yine de ısıyı dağıtması gerektiğini algılamaktadır. Ancak radyatör fanınız genellikle 2 dakikadan fazla çalıştıktan sonra duruyorsa mutlaka bir tamirciye başvurulması gerekir.

duruyorsa servis onarımına başvurun. Muhtemelen ters gidebilecek bir kısım vardır.

Radyatör Fanınızın Sürekli Çalışması Nasıl Önlenir?

Arabalar için soğutma işlemi, motorun yağlanmasından daha az olmamak üzere çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle arabanın yağının periyodik olarak izlenmesi gerekir. Zamanı geldiğinde yağın değiştirilmesine dikkat edilmelidir. Ayrıca bu parçanın her zaman iyi çalıştığından emin olmak için radyatör fan kontrol sistemini de düzenli olarak kontrol etmeniz gerekir. Bununla birlikte radyatör fanının sürekli temizliği önemlidir. Bunun için kaputu açtıktan sonra motorun çalıştırılması gerekir. Radyatör çamur, toz ve kir ile kaplıysa arızalanma süresi kısalır ve sizi yolda bırakabilir.

Araç soğutma sıvısını kontrol edin

Aracınızın motorunun soğuması ve stabil çalışması için araç soğutma sıvısının sürekli kontrol edilmesi gerekir. Otomobillerin sistemleri bu arızayı bildirse de azalan sıvı ile aracınızın hararet yapması mümkündür. Bu sebeple sürekli sıvı seviyesi kontrol edilmelidir.

Radyatörün araç sisteminin soğuması için çok önemli bir parçadır. Radyatörü oluşturan alüminyum kanatlardan geçmek için büyük miktarda hava gerekmektedir. Radyatör fanı gerekli hava akışını oluşturarak radyatöre giren hava sirkülasyonunu artırır. Bu sayede verimli şekilde soğutulmasına yardımcı olur. Soğutma fanının sürekli çalışması motorunuzun performansını etkileyecektir.

Fren Diski Torna Fiyatı Ne Kadar?

Turbo Tamiri Fiyatları Ne Kadar?

Güneşli Hacizli Araçlar, Nerede, Nasıl Alınır?

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir