Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. blog sayfasında yer alan haberler 5846 sayılı yasaya % 100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Bu anlamda sitemizden haber ve fotoğraf alınması önceden yazılı olarak izin gerektirmektedir. Güncel olarak hacizli araçlar, hacizli icralık araçlar, otomobil ve merak ettiğiniz hususlar sayfalarımızda bulunmaktadır. Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Hacizli.com.tr araç satışı yapmaz, araç satışlarına aracılık etmez, para istemez, komisyon istemez. İlan ve diğer iletişimler için turanay@turanay.com.tr yazabilirsiniz.

Hacizli İcralık Araçlar Evler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. BLOG
  4. »
  5. Plaka Değiştirme – Yenileme Nasıl Yapılır?

Plaka Değiştirme – Yenileme Nasıl Yapılır?

Hacizli Araçlar Hacizli Araçlar - - 4 dk okuma süresi
130 0
Plaka Değiştirme, Yenileme Nasıl Yapılır?

Yeni araç alımında olduğu gibi mevcut aracınızın hali hazırda kullanmanıza rağmen plaka değiştirme yenileme işlemi nasıl yapılır? Plaka değiştirme ücreti ne kadar, nereye yatırılır başlıca sorgulanan hususlardan biridir.

Plakaların değişiminde başvuru adresiniz Noterdir. Buraya plaka değiştirmek için gerekli belgeler ile başvuru yapmanız, ücretini ödemeniz halinde değişiklik için adım atılmış olur. Alacağını belge ile ikametinizin bulunduğu Şoförler ve Otomobilciler Federasyonuna bağlı odaya başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuruda istenilen belgeler ise şunlardır;

  • Nüfus Cüzdanı
  • Araç ruhsatı
  • Trafik Sigorta Poliçesi

Plaka değiştirmek için ne yapmak gerek?

Çok basit bir işlem olan plaka değiştirmek için nüfus cüzdanınızla birlikte araca ait ruhsatı ve plakalarını yanınıza alarak bir Notere başvuru yapmanız yeterlidir. Burada plakayı notere teslim etmeniz gerekmektedir. Sonrasında ise sizlere yeni plakanızın yazılı olduğu bir evrak teslim edilir.

Plaka değişikliği için satış şart mı?

2. el araç alımında aracın üzerindeki plakayı kullanabilirsiniz. Eğer bu plakayı kullanmak istemezseniz alım esnasında Notere plaka değişikliği yapmak istediğinizi belirtmelisiniz. Bu talep sizden gelmezse değişiklik yapılmaz.

2024 Plaka Basım Ücreti Ne Kadar?

Plaka basım ücreti iki aşamalı olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Zira Notere plaka değişikliği için ödeyeceğiniz tutar 1.489,35 TL olmaktadır. Bunun yanında plaka basımı Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonuna bağlı kuruluşlarda yapılmaktadır. Bu işlem için ise bir plakaya 195 TL iki plaka birden bastırılması halinde toplam 390 TL plaka basım ücreti ödenmesi gerekmektedir.

İkametgah değişince plaka değişir mi?

Araç sahibi ikametgahını başka bir ile taşıyabilir. Bu durumda ikametgah değişince plaka değişir mi sorgulaması hasıl olmaktadır. Mevcut olan plakanızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak değişiklik isterseniz yine Noter aracılığıyla şahsen değişiklik için başvuru yapmanız gerekir.

Plaka Değiştirme Süresi Ne Kadar?

Aracınızın plakasını değiştirmek için talepte bulunmanız halinde gereken ücretleri de ödedikten sonra aldığınız belge ile birlikte 30 gün içinde değiştirilmesi gerekmektedir. Bu yüzden plaka değiştirme süresi 30 gündür.

Noterde Plaka Seçilebilir mi?

Tamamen plakanızı değiştiriyorsanız noterde plaka seçilmesi mümkün değildir. İstediğiniz özelliklerde ve şartlarda plaka alımları Emniyet birimlerinin aldığı yardımlar ile yapılabilmektedir. Ancak özel plaka isterseniz bunun için özel plaka belgelerinizi noterden almanız gerekecektir. Böylelikle noterde plaka seçilemez.

Var Olan Plaka Nasıl Değiştirilir?

Araç sahipleri kendilerine göre farklı nedenlere bağlı olarak var olan plakasını değiştirmek istemektedir. Bu aşamada var olan plaka nasıl değiştirilir sorusunun yanıtı aranmaktadır. Bunun için yine gerekli belgelerle birlikte Notere başvurmaktır.

Keyfi Plaka Değişikliği Yapılır mı?

Diğer bir taraftan keyfi plaka değişikliği yapmak isteyen araç sahipleri de bulunmaktadır. Ancak bu durum keyfi olarak yapılamaz. Zira aracın satışının başka bir şehir plakası ile satılması ve tekrar alım yapılması halinde mümkündür. Bu sebeple keyfiyetten plaka değiştirmeniz mümkün olmamaktadır.

İstenmeyen Aracınızı Satmak İçin 5 İpucu

Otomobil Tutkunlarının İhtiyacı Olan 10 Aksesuar

E-Devlet İcralık Arabalar Nasıl Alınır?

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir