Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. blog sayfasında yer alan haberler 5846 sayılı yasaya % 100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Bu anlamda sitemizden haber ve fotoğraf alınması önceden yazılı olarak izin gerektirmektedir. Güncel olarak hacizli araçlar, hacizli icralık araçlar, otomobil ve merak ettiğiniz hususlar sayfalarımızda bulunmaktadır. Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Hacizli.com.tr araç satışı yapmaz, araç satışlarına aracılık etmez, para istemez, komisyon istemez. İlan ve diğer iletişimler için turanay@turanay.com.tr yazabilirsiniz.

Hacizli İcralık Araçlar Evler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. EMLAK
 4. »
 5. Parsel Sorgulama

Parsel Sorgulama

Hacizli Araçlar Hacizli Araçlar - - 6 dk okuma süresi
306 0
Parsel Sorgulama

Gayrimenkul sektöründe olanlar için en önemli unsur olan parsel sorgulama nedir? Nasıl yapılır? Kadastro tapu parsel sorgulama ve ayrıntıları içeriğimizde yer almaktadır.

İlerleyen süreçte gelişen teknolojiye bağlı olarak parsel sorgulama çok daha kolay bir hale geldi. Bu sayede tapu ve kadastro bilgilerine çok hızlı ulaşım sağlanırken GPS yardımı ile nokta atışı yerine dahi gidilebilir oldu. Tapu parsel sorgulama hizmeti CBS ya da tapu ile ada parsel sorgulama adları altında yapılmaktadır. E-devlet ve TAKBİS sistemi üzerinden Tapu kadastro parsel sorgulama imkanları bulunmaktadır. Emlak sektörünün vazgeçilmezi ada, parsel no önemli unsurların başında gelmektedir.

Tapu Parsel Sorgulama

Kişisel olarak sahibi olduğunuz arsa ve tarlalar dışında başka bir kişiye ait arsanın tapu parsel sorgulama imkanı bulunmaktadır. Bunun için Tapu Müdürlüğüne gitmenize gerek yoktur. Özellikle hizmet alabileceğiniz yerler ise şunlardır;

 • E-devlet
 • TAKBİS ( Tapu Kadastro Bilgi sistemi)
Parsel Sorgulama
Parsel Sorgulama

İnternet sayesinde açılan sayfadan sorgulama imkanı bulunmaktadır. Ancak e-devlet ile sorgulama yapmak isterseniz öncelik şifreniz ile giriş yapmaktır. Böylelikle kimlik tanıması gerçekleştirildikten sonra ayrıntılı olarak Tapu kadastro ada parsel sorgulama yapılabilmektedir.

Dijital ortamlara bağlı olarak internet sayesinde günümüzde tüm tapu işlemleri online olarak yapılabilmektedir. Daha ayrıntılı bir açıklama gerekirse akıllı telefonlara yüklenen uygulamalar sayesinde kadastroya bağlı olarak tüm işlemlerinizi yapabilir hale geldik. Hatta bu konuda devamlı geliştirilen çalışmalardan bahsetmek mümkün. Zira CBS parsel sorgulama bunlardan biri olurken ihtiyaç duyan vatandaşlar parsel sorgulama indir arayışında olmaktadır. Telefonlarınıza uygulamayı indirmek için adresler ise şunlardır;

 • Android telefonlar için buradan
 • İOS telefonlar (İphone) için buradan

Detaylı Parsel Sorgulama

Arsa alım satım ile diğer bilgilere en doğru şekilde ulaşmanın yolu detaylı parsel sorgulama olmaktadır. Bu anlamda e-devlet  sizler için biçilmiş kaftan olur. Ancak ada ve parsel numarasını bilmeniz halinde detaylı olarak parseller hakkında sorgulamalar yapılabilmektedir.

Parsel Sorgulama
Parsel Sorgulama

Ada parsel sorgulama imkanının yanı sıra bilinen parsel numaraları üzerinden adresine konumlandırma yine internet üzerinden yapılabilmektedir. Özellikle kişisel bilgisayarlar sayesinde ada parsel sorgulama programı sizlere ayrıntılı olarak destek olacak başlıca yazılımdır. Ancak vatandaşlar kolaylık olması açısından telefondan parsel sorgulama hizmeti almayı başlıca tercih eder. Bu aşamada cep telefonunuza indireceğiniz Android ve İos işlemcilere uygun programlardan sorgulama imkanı mümkün olmaktadır.

Ada Parsel ile birlikte kişiler ayrıca parsel no sorgulama araması yapmaktadır. Bazı belediyeler sınırları içerisindeki arsalar ve tarlalar için parsel no sorgulamasında hizmet vermektedir. Ancak TAKBİS ile ada parsel sorgulama imkanı numaraları bilmeniz halinde gerçekleştirilmektedir.

Ada Parsel Sorgulamak İçin Gereken Bilgiler

Arsa Parsel sorgulama hizmetini ayrıca fiziki olarak Tapu Müdürlüğüne giderek edinebilirsiniz. Ancak tapu daireleri çok yoğun olduğu gibi sahibi olmadığınız arsalar için sizlere bilgi vermezler. Bu aşamada en doğru adım yine internet sayesinde olmaktadır. Özellikle ada parsel sorgulamak için gereken bilgiler ilginizi çekecektir. Kadastro parsel sorgulama hizmetini buradan giriş yaptıktan sonra yapabilirsiniz. Burada sorgulama yapabilmeniz için gereken bilgiler ise şunladır;

 • İl
 • İlçe
 • Mahalle
 • Ada no
 • Parsel no

Özellikle gayrimenkul işi ile ilgilenen kişilerin en önemli silahı parseller ile ada numaralarıdır. Bu sebeple ada ile parsel sorgulamaları yapılmaktadır. Bu sorgulamalar aynı zamanda alıcıların alınacak gayrimenkulün yeri ve adresi için önem taşır. Hatta arsanın geleceği ile misafir olan parseller bu aşamada harita ile şekillenmektedir. Bu sebeple emlakçılar gibi gayrimenkul sektöründe olan kişiler özellikle bu hizmeti almaktadır. Hizmetin alınmasında ise internet öncülük eder.

Türkiye’deki tüm il ve ilçelerin parsellerine ait bilgi sorgulamaları yapılabilmektedir. CBS parsel sorgulama olarak tanımlanan bu hizmet Tapu Kadastro Genel Müdürlüğüne bağlı olarak gerçekleştirilen bir sistem üzerinden yürütülmektedir. Detaylı parsel sorgulama için resmi internet adresi bu aşamada yeterli olmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir