Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. blog sayfasında yer alan haberler 5846 sayılı yasaya % 100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Bu anlamda sitemizden haber ve fotoğraf alınması önceden yazılı olarak izin gerektirmektedir. Güncel olarak hacizli araçlar, hacizli icralık araçlar, otomobil ve merak ettiğiniz hususlar sayfalarımızda bulunmaktadır. Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Hacizli.com.tr araç satışı yapmaz, araç satışlarına aracılık etmez, para istemez, komisyon istemez. İlan ve diğer iletişimler için turanay@turanay.com.tr yazabilirsiniz.

Hacizli İcralık Araçlar Evler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. ARABALAR
 4. »
 5. Klima Yakıt Tüketimini Etkiler mi?

Klima Yakıt Tüketimini Etkiler mi?

Turan Aydın Turan Aydın - - 6 dk okuma süresi
205 0
Klima Yakıt Tüketimini Etkiler mi?

Bunaltıcı sıcaktan otomobilde kurtulmanın yolu klima yakıt tüketimini etkiler mi? Araç sahiplerinin en çok merak ettiği hususlardan olmaktadır.

Otomobillerin yakıt tüketimini etkileyen başlıca unsurlar bulunmaktadır. Bu anlamda aracın yakıt tüketimini etkileyen faktörler kısaca şu şekilde listelenebilir.

 • Yapılan hız
 • Aracın motor gücü
 • Aracın beygir gücü
 • Kullanım tarzı
 • Klima kullanımı

Araç sahipleri özellikle yaz sıcaklarından korunmak için klima çalıştırmak ister. Birçok kişi yakıt sarfiyatı için bu hususu kulak arkası yaparken bazıları ise sürekli çalıştırmaktadır. Klima yakıt tüketimi bu anlamda herkesin merak ettiği başlıca unsurlar arasında yer almaktadır. Peki sizce klima yakıt tüketimini gerçekten etkiliyor mu?

Klima Yakıt Tüketimini Etkiler mi?
Klima Yakıt Tüketimini Etkiler mi?

Sıcak Klima Yakıt Tüketimi Hesaplama

Klimalar sıcak ve soğuk hava için hizmet veren cihazlardır. Bu aşamada merak edilen husus sıcak klima yakıt tüketimi olmaktadır. Bulunulan ortama göre klimanın çalışma süresi de yakıt tüketimini doğrudan etkileyebilir. Zira klima belli sıcaklıklarda dururken manuel klimalar sürekli çalışır. Bu aşamada kişilerin merak ettiği hususlardan biri de dijital klima yakıt tüketimi olmaktadır.

Teknik olarak araç klima yakıt tüketimi hesaplama yapmak mümkün değildir. Zira bu aşamada yakıt tüketimini etkileye birden fazla husus bulunmaktadır. Burada hesaplama yapabilmeniz için tüm hususlar aynı şartlarda oluşması gerekir. Sabit hız, standart kullanım ve sabit yakıt ücreti ile arasındaki yakıt masrafının çıkarılabilmesi için öncelikle deponuzun doldurulması gerekir. Böylelikle klima yakıt tüketimi hesaplama için atacağınız adımlar şu şekilde olmalıdır.

Klima Yakıt Tüketimini Etkiler mi?
Klima Yakıt Tüketimini Etkiler mi?
 • Aracınızın deposunu tamamen doldurun.
 • Doldurma esnasındaki yakıt tutarını yazın.
 • Aracınızın km sini yazın.
 • Yaklaşık olarak 500 km aracınızı sabit hız ve standart kullanım ile kullanın.
 • Aracınızı kullanırken klimanız açık olsun.
 • 500 km sonrası yine aracınızın yakıtını tamamen doldurun. Bu aşamada yakıt ücreti aynı olmalıdır.
 • Depoyu doldurduğunuz ücret tutarını km’ye bölün.

Klima KM Başı Ne Kadar Yakıta Etki Eder?

Böylelikle aracınızı klimalı kullanırken ne kadar yakıt harcadığını km başına bulmuş oluyorsunuz. Bu hususların aynısını aracınızda klima çalıştırmadan yapın. Böylelikle klima yakıt tüketimi hesaplama yapılmış olur.

Örneğin klimalı aracınızla km de yaklaşık 1,25 TL harcadığınızı bulduğunuzu düşünelim. Aynı standart ölçülerde aracınızı klimasız kullanarak yine km başı ne kadar yaktığını hesaplayın. Bu aşamada 1 TL gibi bir yakıt masrafı ortaya çıkar. Klimalı aracınızın yakıt masrafı ise 25 kuruş kadar olur.

Klima Yakıt Tüketimini Etkiler mi?
Klima Yakıt Tüketimini Etkiler mi?

Dijital klima sarfiyatları manuel klimalara göre çok daha avantajlı olur. Nedeni ise belli dereceye geldiğinde klimanın durmasıdır. Ancak manuel klimalar sürekli çalışır. Bir termostatı yoktur. Derece ayarı yoktur. Dijital klima yolculuk esnasında durarak çalışırken manuel klima sürekli çalışacaktır. Bu sebeple yakıt masrafına da doğrudan etki eder.

Araç Klima Yakıt Masrafını Azaltmak Mümkün mü?

Aracınızda yakıt masrafına klimanın etkisini azaltmak mümkündür. Bu anlamda yapmanız gereken başlıca hususlar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Hızlı giderken cam açmamak gerekir. Zir ahız aracın aerodinamik yapısını etkiler. İçeriye giren hava ile yakıt artış görür.
 • Park halindeyken kapıları ve camları açmak özellikle dijital klimanın daha yüksek verimde çalışmasına neden olur. Bu durum yakıtı artırır.
 • Düşük hızlarda klima kullanmak yakıt masrafını artırmaktadır. Bu anlamda şehir içinde klima yakıt masrafını daha çok artırmaktadır.

Klima Kullanımlarında Motorların gücü

Araçlarda klima çalıştırmak motorun gücünü etkilemektedir. Ancak bu etki aracın motor gücü, beygir gücü, aracın yaşına göre değişiklik göstermektedir. Hacmi yüksek olan bir motor daha az yakıt tüketmektedir. Bu sebeple klima kullanımlarında yakıt masrafına yaptığı etkisi çok az olur. Ancak düşük motorla klima çalıştırılması halinde bu aşamada yakıt daha çok artmaktadır. Bunun yanında hareket halindeyken motorun gücü de zayıflar ve performans en aza kadar düşer. Bunun yanında bazı küçük klima arızaları dahi yakıtı artırabilir. Özellikle aracınızda klima çalışmıyorsa başlıca nedenleri şunlardır.

 • Klima kompresör arızası ile çalışmaması
 • Klima sistemi tesisatının tıkalı olması
 • Arızalı klima kondansatörü
 • Elektriğe bağlı arızalar
 • Soğutucularda kaçak olması

Arabalar özellikle klimalı olması halinde konfor sunmaktadır. Araç sahipleri özellikle yaz sıcaklarının yoğun olarak yaşandığı bölgelerde klimalı araçlar almak ister. Bu aşamada klimalı almasına karşın yakıt masrafı korkusu ile kullanmaktan da imtina etmektedir. Böylelikle klima yakıt tüketimini etkiler mi sorguları yapmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir