Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. blog sayfasında yer alan haberler 5846 sayılı yasaya % 100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Bu anlamda sitemizden haber ve fotoğraf alınması önceden yazılı olarak izin gerektirmektedir. Güncel olarak hacizli araçlar, hacizli icralık araçlar, otomobil ve merak ettiğiniz hususlar sayfalarımızda bulunmaktadır. Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Hacizli.com.tr araç satışı yapmaz, araç satışlarına aracılık etmez, para istemez, komisyon istemez. İlan ve diğer iletişimler için turanay@turanay.com.tr yazabilirsiniz.

Hacizli İcralık Araçlar Evler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. EMLAK
 4. »
 5. Kiraya Fazla Zam Yapan Ev Sahibi Nereye Şikayet Edilir?

Kiraya Fazla Zam Yapan Ev Sahibi Nereye Şikayet Edilir?

Son zamanlarda kiracıların şikayetleri ile arayışlarının başında Kiraya Fazla zam Yapan Ev Sahibi Nereye Şikayet Edilir? Sorusuna yanıtlar aranmaktadır. Ayrıntılar içeriğimizde yer almaktadır.

Hacizli Araçlar Hacizli Araçlar - - 8 dk okuma süresi
324 0

Son zamanlarda kiracıların şikayetleri ile arayışlarının başında Kiraya Fazla zam Yapan Ev Sahibi Nereye Şikayet Edilir? Sorusuna yanıtlar aranmaktadır. Ayrıntılar içeriğimizde yer almaktadır.

Artan fiyatlar, enflasyon artışı beraberinde kira bedellerini de önemli oranlarda artırdı. Bu aşamada çok daha önceden ev kiralayanlar biraz daha rahat. Ancak bu durumda olanların sorunu ise ev sahiplerinin çıkarmak istemesi ve bunun yanında en büyük şikayet yapılan fazla zamlar oldu. Kiraya Fazla zam Yapan Ev Sahibi Nereye Şikayet Edilir? Sorgusu bu nedenle her zamankinden daha çok yapılmaya başlandı.

Emlak sektöründeki fiyat artışları kiralara da yansıdı. Bu aşamada yeni ev kiralayanlar bu durumda çok daha büyük bedellerle karşılaşıyor. Ancak daha önce kiralayanlar daha rahat iken artışlar ile önlerinde büyük engeller söz konusu olmaktadır.

Kiraya Fazla zam Yapan Ev Sahibi Nereye Şikayet Edilir?
Kiraya Fazla zam Yapan Ev Sahibi Nereye Şikayet Edilir?

Kiracıların kabusu haline gelen kira artışları son zamanlarda daha büyük sorunlar haline geldi. Zira kiracı ev sahibi tartışmaları sonrası kira artışı ile ilgili mahkeme raflarında dosya sayısı önemli derecede artış gösterdi. Henüz ev sahibi olamayan vatandaşların kira ücretleri gelirlerinin üzerine çıkması birçok kişiyi mağdur etti. Özellikle büyük şehirlerde yaşanılan kira artışları nedeniyle vatandaş zor durumda kalıyor. Özellikle yasal olarak yüzde 25 artış oranı olmasına karşın bu oranı yüzde 100’e kadar getiren ev sahipleri bulunuyor. Bu durumda doğal olarak kiracılar bu durumu şikayet etme çabasına girmektedir.

Okunmalı : Güvenilir Ev Kiralama Siteleri

Ev Sahibi Şikayet Edilecek Yerler

Ev sahiplerini kira ücreti nedeniyle şikayet edebilecek birçok mercii bulunuyor. Bu anlamda sonuç alabilmeniz biraz zaman alıyor. Ancak devlet kiracının yanında olduğunu her fırsatta göstermektedir. Bu gibi durumlarda fazla kira ücreti için şikayet edebileceğiniz başlıca yerler şunlardır;

 • Tüketici Danışma Hattı
 • ALO 175 hattı
 • CİMER (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi)
 • Adalet Bakanlığı
 • Ticaret Bakanlığı
 • Hazine ve Maliye Bakanlığı
Kiraya Fazla zam Yapan Ev Sahibi Nereye Şikayet Edilir?
Kiraya Fazla zam Yapan Ev Sahibi Nereye Şikayet Edilir?

Bu şikayetlerden sonuç alamayanlar için en doğru adres ise Tüketici Mahkemeleridir. Burada yapacağınız başvuru ile açacağınız dava neticesinde çok daha pozitif kararlar alınabilmektedir. Ev sahibi şikayet hattı Alo 189 ya da CİMER olarak değerlendirilebilir. Ya da e-devlet şifreniz ile giriş yaparak ihbar formu tanzim edilebilir.

Ev Sahibi kiraya Fazla Zam Yapmak İsterse Kiracı Ne Yapmalı?

Kiracı olarak haklarınız bulunmaktadır. Bu haklardan biri de kira ücretlerine fahiş artışların yaşanmamasıdır. Bunun için devlet bir süredir kira artışına sınır getirmiştir. Bu sınır ise yüzde 25 ile kalmıştır. Yani ev sahipleri kira bedellerinin üzerine en fazla yüzde 25 zam yapma hakkına sahiptir. Bu aşamada kiracılar ev sahibinin çok daha fazla artış istemesi halinde ödemekten imtina etmelidir. Özellikle ödediği kira ücretine yüzde 25 ekleyerek ev sahibine banka hesabı yoluyla ödemeye devam etmelidir. Bu anlamda kira ücretinin ödeniyor olması, artışın da yapılmış olması elinizi güçlü kılmaktadır. Bu sayede ev sahibi tahliye davası açamaz ve sizi de dışarı çıkaramaz.

Kiraya Fazla zam Yapan Ev Sahibi Nereye Şikayet Edilir?
Kiraya Fazla zam Yapan Ev Sahibi Nereye Şikayet Edilir?

Okunmalı Türkiye’de Kısa Dönem Ev Kiralama

Ev sahibi kiracı sorunlarının yaşanmasında ortaya çıkacak mağduriyetlerin giderilmesi için özellikle hukuki danışmanlık alınması gerekir. Bu sayede mağdur olmaz hatta çok daha avantajlı duruma gelirsiniz.

Fazla Zam Yapan Ev sahibi Cezası Nedir?

Kiracıların merak ettiği hususlardan bir diğeri de fazla zam yapan ev sahibi cezası olmaktadır. Bu aşamada idari yaptırımlar ile karşı karşıya kalan ev sahipleri için yeni çalışmalar yapılmaktadır. Devlet eliyle yapılan çalışmalardan biri de yüksek kira talep edenler için hapis cezası oldu. Ancak henüz yürürlüğe girmeyen bu durumun meclisten geçip geçmeyeceği halen merak konusudur. Yasal olarak belirlenen sınırların üzerinde kira artışı yapmak isteyenlere 3 yıl hapis cezası gündemdedir.

Kiraya Yüzde 25 ten Fazla Zam Yapılırsa Ne Olur?

Kiracıların kabusu haline gelen kira bedellerine ev sahipleri önemli oranlarda artışlar yapmak istemektedir. Bu artışlar neticesinde kiracının merak ettiği husus ise kiraya yüzde 25 ten fazla zam yapılırsa ne olur olmaktadır. Mevcut kiranıza en fazla yüzde 25 ekleyerek ev sahibinin hesabına banka yoluyla ödemek önemlidir. Bu durumu atlamanız halinde yasal olarak hakkınız zedelenmektedir. Bu aşamada 25 kuruş dahi olsa tam tutar yatırılmalıdır. Zaman içerisinde oturacak bir piyasa koşulları söz konusudur. Zaman içerisinde bu da geçecektir. Ancak siz tam olarak % 25 artış yapmazsanız ev sahibinin eline koz geçtiği gibi tahliye davası açılabilmenin yolu açılmış olur.

Yüzde 25 kira Artışı Yasal mı?

Fahiş kira artışlarının önüne geçilebilmesi için 1 Temmuz 2023 tarihinde yeni düzenleme yapıldı. Bu düzenleme ile birlikte yüzde 25 sınırı uzatıldı. 1 Temmuz 2024 tarihine kadar % 25 sınırı devam edecektir. Meclisin toplanması ile yasal hale gelen bu sınır sayesinde yüzde 25 kir artışı yasal hale getirilmiştir.

Kiraya Fazla zam Yapan Ev Sahibi Nereye Şikayet Edilir ve diğer hususlarda merak ettiğiniz hususları aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir