Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. blog sayfasında yer alan haberler 5846 sayılı yasaya % 100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Bu anlamda sitemizden haber ve fotoğraf alınması önceden yazılı olarak izin gerektirmektedir. Güncel olarak hacizli araçlar, hacizli icralık araçlar, otomobil ve merak ettiğiniz hususlar sayfalarımızda bulunmaktadır. Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Hacizli.com.tr araç satışı yapmaz, araç satışlarına aracılık etmez, para istemez, komisyon istemez. İlan ve diğer iletişimler için turanay@turanay.com.tr yazabilirsiniz.

Hacizli İcralık Araçlar Evler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. ARABALAR
 4. »
 5. Hibrit Araba Nedir, Nasıl Çalışır, 100 km’de Ne Kadar Yakar?

Hibrit Araba Nedir, Nasıl Çalışır, 100 km’de Ne Kadar Yakar?

Hacizli Araçlar Hacizli Araçlar - - 8 dk okuma süresi
68 0
Hibrit Araba Nedir, Nasıl Çalışır, 100 km’de Ne Kadar Yakar?

Elektrikli araçların cazibe merkezi olmasının en büyük nedeni yakıt fiyatları olurken hibrit araba nedir, hiybrid araba nasıl çalışır başlıca merak konusudur.

Araç motorlarının çalışması için enerjiye ihtiyaç vardır. Bir motorun ise birden fazla enerjiden faydalanması ile çalışan arabalara hibrit yani hybrid araba denilmektedir. Araç sıvı yakıt olan benzinle çalışırken aynı zamanda ona elektrikli bir motor eşlik etmektedir. Böylelikle geleneksel bir motora oranla daha çok yakıt tasarrufu amaç edinilmektedir.

Hybrid araçlar hem yakıt tasarrufu sağlar hem de çevre dostu olma özelliğine sahiptir. Sistemindeki akü yardımı hızlı şart edebilme özelliğine sahiptir.

Hibrit Araba Nasıl Çalışır?

Türkçe olarak melez anlamına gelen hibrit, 2 faklı yakıt sistemi ile çalışan motorlar için kullanılan bir deyimdir. Merak konusu ise hibrit araba nasıl çalışır sorusudur.  Berlerken araç kendi kendini şarj etme özelliğine sahiptir. Özellikle yoğun bir trafikte yaşayanlar için çok ideal bir kullanım sağlayan hibrit arabalar elektrikten aldığı güç sayesinde enerjisi de fazla olur. Tasarruf açısından ele alındığında elektrikli araçlar ile benzinli araçların arasında kalan hibrit araçlar çekici tasarımları ile çok ilgi görürler.

Hibrit Araba Ne Kadar Yakar?

Standart olarak hibrit araba yakıtının ne kadar olduğunu belirtmek zordur. Bu aşamada yavaş giden bir araç elektrikli motor yoluyla gitmektedir. Hızlandığında ise benzinli motor devreye girer. Özellikle ilk kalkışta elektrikli motor çalışır. Zira araçların ilk kalkışı en çok yakıtın harcandığı zamandır. Bu yüzden hibrit araçlarda yakıt en aza indirilmeye çalışılmaktadır. Ancak bir elektrikli araca oranla daha fazla yakıt tükettiğini belirtmek doğru olur. Bununla birlikte hibrit araçların motorları hacim olarak güçlü olmak zorundadır. Bu sebeple yakıtları da yüksek olmaktadır.

Hibrit Araba Nedir, Nasıl Çalışır, 100 km’de Ne Kadar Yakar?
Hibrit Araba Nedir, Nasıl Çalışır, 100 km’de Ne Kadar Yakar?

Hibrit araba mantığı nedir?

Elektrik ve benzin kombinasyonu ile çalışması hibrit araba mantığı nedir sorusunun yanıtıdır. Yoğun trafikte ve kalkış esnasında elektrikli motor devreye girmektedir. Hatta düşük hızda gidiyorsanız yine elektrikli motor devrededir. Hatta burada elektrikli motorun benzinli motorun yardımcısı konumunda olduğunu belirtmek doğru olur.

Dilerseniz Full hibrit bir araç alabilirsiniz.  Bu araçlarda ise jeneratör bulunmaktadır. Jeneratör sayesinde elektrik üretmesi nedeniyle biraz daha tasarruflu olduğunu belirtmek doğru olur. Böylelikle şehir içinde yüzde 50, dışında ise yüzde 19’luk bir tasarruf söz konusu olmaktadır.

Hibrit Araç Şarj Edilir mi?

Araç alımında elektrikli ve hibrit araçlar arasındaki önemli farklar bulunur. Burada tüketicinin merak ettiği asıl husus hibrit araç şarj edilir mi olmaktadır. Bu araçlar hiçbir zaman şarj edilmemektedir. Yapmış olduğunuz frenleme ile birlikte dahi araç elektrik üretmektedir. Üzerindeki üretken sistem sayesinde hibrit araçları kendi kendine şarj olmaktadır.

Elektrikli motora sahip araçlar büyük bir tasarruf sağlamaktadır. Hybrid ise buna yakın olarak bütçe dostudur. Hibrit araçlar elektrikle kaç km gider sorusuna yanıt arıyorsanız aracın 30 ve 60 km hızda elektrikle gittiğini belirtmek doğru olur. Bu hızın üzerine çıktığınızda benzinle hareket imkanı bulunur. Bir diğer deyişle hibrit kaçtan sonra benzine geçiyor sorusunun yanıtı 50 km hızdır.

Hibrit Araba Nedir, Nasıl Çalışır, 100 km’de Ne Kadar Yakar?
Hibrit Araba Nedir, Nasıl Çalışır, 100 km’de Ne Kadar Yakar?

Hibrit araçlarda benzin ne zaman devreye girer?

Yeni teknoloji sayesinde yakıt tasarrufunu en aza indiren hibrit araçlarda benzin belli bir hızın üzerine çıkıldığında devreye girmektedir. Aracı ilk çalıştırdığınızda elektrikli olarak çalışır. İlk hareket yine elektrikli motorla olurken belli hızın üstüne çıktığınızda benzin devreye girer.

Hibrit araçların yakıtı nedir merak ediyorsanız iki farklı enerji harcamaktadır. Aracın en fazla yakıt harcaması ilk hareket esnasındadır. Bu sebeple hybrid araç ilk hareketinde elektrikten beslenir. Yavaş giderken yine elektrik harcar. Hızlandığında ise benzinli motor devreye girmektedir. Bu sebeple hibrit araçların dezavantajları nelerdir bir diğer sorumuz olmaktadır. Bu araçların dezavantajları;

 1. Bakım onarım masrafı fazla olur
 2. Batarya yenilemesi yapılması gerekir
 3. Araçlarda daha az yol tutuşu olmaktadır.
 4. İki farklı motor yüzünden ağırdır

Hibrit gerçekten avantajlı mı?

Belli avantajlara sahip olduğunu belirtmek doğru olur. Zira kat ettiği yolun bir kısmını elektrikle bir kısmını ise benzinle yapması nedeniyle tasarruf sağlar. Bu yüzden benzinli bir araca oranla daha çok yakıt tasarrufu sağlayarak avantaj sağlar. Ancak bir elektrikli araca oranla daha az avantajı bulunmaktadır. Rakamsal olarak nitelendirildiğinde ise

 • Benzinli araçlardan yüzde 36
 • Mazotlu araçlardan yüzde 15

Daha az yakıt tüketen bir motora sahip araçlardır. Hibrit araçlar 100 km’de ne kadar yakar? Bu aşamada marka ve modele göre değişiklik göstermektedir. Ancak en çok kullanılan Toyota hybrid araçların 100 km’de yaklaşık olarak 5,3 litre benzin harcadığı bilinmektedir.

Hibrit Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Araba alımında ne olursa olsun mutlaka dikkat etmeniz gereken etkenler bulunmaktadır. Bu yüzden hibrit araç alırken nelere dikkat edilmeli sorusuna da doğru yanıtlar alınması gerekir. Bu aşamada;

 • Pil değiştirmek maliyetli olması nedeniyle en uzun süre değişen bataryaya sahip araç alınması
 • El hibrit araç alıyorsanız teknisyene gösterilmesi

En önemli hususlar arasındadır.

Türkiye’de en iyi hibrit otomobil hangisi bu motora sahip aracı almak isteyenlerin araştırma konusudur. Toyota hybrid Türkiye’de ön plana çıkan bir markadır. Ancak dünya genelinde bakıldığında hibritle çalışan en iyi otomobilin istatistiklerde ve yarışmalarda Lexus NX olduğu bilinmektedir.

Türkiye’de son olarak Fiat Egea hibrit araçlar satışa sunuldu. Bu sebeple tüketiciler Fiat Egea hibrit araçlar 100 km’de ne kadar yakar merak etmektedir. Bu araçlar 7 viteslidir. 100 km’ye yaklaşık 9 saniyede çıkan bu araçlarda hibrit sayesinde tasarruf sağlanmaktadır. Böylelikle 100 km’de bu araçların 4,7 litrelik bir yakıt harcadığı belirtilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir