Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. blog sayfasında yer alan haberler 5846 sayılı yasaya % 100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Bu anlamda sitemizden haber ve fotoğraf alınması önceden yazılı olarak izin gerektirmektedir. Güncel olarak hacizli araçlar, hacizli icralık araçlar, otomobil ve merak ettiğiniz hususlar sayfalarımızda bulunmaktadır. Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Hacizli.com.tr araç satışı yapmaz, araç satışlarına aracılık etmez, para istemez, komisyon istemez. İlan ve diğer iletişimler için turanay@turanay.com.tr yazabilirsiniz.

Hacizli İcralık Araçlar Evler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. BLOG
  4. »
  5. Hacizli Aracın Borçlu Tarafından Satışa Çıkarılması

Hacizli Aracın Borçlu Tarafından Satışa Çıkarılması

Hacizli Araçlar Hacizli Araçlar - - 7 dk okuma süresi
335 0

Borcun tahsili için haciz nedeniyle yediemin otoparkına çekilen hacizli aracın borçlu tarafında satışa çıkarılması mümkündür. Bu anlamda yasal olarak atılması gereken adımlar neticesinde araç sahibi borcunu ödeyebilmek için rızai satış imkânı sayesinde aracını satabilmektedir.

Borca istinaden alacağın tahsili için borçlu üzerine olan araç tasarrufundan alınmak suretiyle yediemin otoparklarında tutulur. Bu anlamda İİK ya göre 106 maddede belirtildiği üzere hem alacaklı hem borçlu tarafı bir yıl içerisinde bu aracın satışını isteyebilmektedir. Uygun fiyatları ve cazip alım koşulları nedeniyle son yıllarda hacizli araçlar popüler olmuştur. Ancak bu araçların hem borçlu hem alacaklı tarafından ruhsal ve duygusal sonuçları olabilmektedir.

Okunmalı : Araç Üzerinde Haciz Varsa Satılabilir mi?

Satışı istenen araç ihale yöntemi ile satışa konu edilmektedir. Bu aracın satışında bir muammen bedel belirlenmektedir. Bu bedel üzerinden ihaleye çıkıldığı gibi satışı ile elde edilen gelin söz konusu borcun ödenmesi ile son bulur. Bu duruma icra takip dosyası infazı denilmektedir. İcradan araç nasıl alınır? Hangi şartları bulunur? Hacizli araç alma yolları gibi birçok ayrıntıya sitemizden ulaşmanız mümkündür.

Hacizli Aracın Borçlu Tarafından Satışa Çıkarılması
Hacizli Aracın Borçlu Tarafından Satışa Çıkarılması

Borçlar ve dolayısıyla alacaklara istinaden yapılan icra takip işlemleri, araç satışı ve ihale yöntemi düz mantıkla kolay olmayabilir. Zira birçok araç alacaklı ve borçlu tarafların adım atmaması nedeniyle yediemin otoparkında neredeyse çürümeye bırakılmaktadır. Bu durumda aracın haczedilmesine rağmen satılamayan araç sorunları ortaya çıkmaktadır. Öyle ki aracın satışı olmadığı gibi borcun faiz yükü ile yediemin otoparkı ücreti artarak devam etmektedir. Bu durumda araç haczedilmiş ancak borç tahsil edilememiş olmaktadır. Böylelikle iki tarafta mağdur duruma düşmektedir. Hatta ülke ekonomisinin zararına kadar giden bir durumdan bahsetmek mümkündür.

Hacizli Aracın Satışı Neden Yapılmaz?

Hacizli araç ne olur sorgusu yapanların araştırmalarını çok derinden yapması gerekir. Zira bu araçların satılmaması için nedenler bulunmaktadır. Bu nedenlerden bazıları;

Hacizli Aracın Borçlu Tarafından Satışa Çıkarılması
Hacizli Aracın Borçlu Tarafından Satışa Çıkarılması
  • Aracın üzerinde birden fazla haciz ve icra bulunması
  • Fazla icra olması halinde kendisine sıra gelmeyeceğine dair alacaklıların düşünceleri
  • Araç bedelinin alacaktan düşük olması, borcu karşılayamayacak olması

Olarak sıralanabilir.

Borçlu genelde alacağın tahsili için aracının satışını istemez. Ancak kendi aracının satışının yapılarak borcunun kapatılmasını isteme hakkı bulunmaktadır. Bu duruma cebri icra satışı denilmektedir. Burada hem borçlunun hem alacaklının bir yıl içerisinde hacizli aracın satışını isteme hakkı bulunmaktadır. Bu durumda cebri icra yoluyla ihaleye çıkılmaktadır. Bu aşamada iki farklı yolla araç satışı yapılmaktadır. Bunlar;

  • İcra Müdürlüğü eliyle ihale yöntemiyle satış
  • Rızai Satış

Alacaklı borcuna istinaden öncelikli olarak kişinin maaşına haciz konulmasını ister. Bu aşamada maaşı olmayan ve bankada hesabı olmayan biriyse doğal olarak araçlar ve taşınmaz mal varlıklarına haciz yoluyla alacak tahsili yoluna gidilmektedir. Bunların başında araçlar gelir. Kişinin üzerine olan araç haciz edilerek yediemin otoparkına çekilmektedir.

Hacizli Aracın Borçlu Tarafından Satışa Çıkarılması
Hacizli Aracın Borçlu Tarafından Satışa Çıkarılması

Rızai Satış Ne Demek?

Aracın sahibi olan borçlu aracın satışı için borcun ödenmesi için satışın kendisine yetki verilmesini isteyebilir. Hatta borçlu bu aşamada kıymet takdiri yapılmasını isteyebilmektedir. Böylelikle kıymet takdiri belirlenen aracın satış işlemlerini İcra Müdürlüğü durdurur. Böylelikle borçlunun 15 günlük süresi başlamaktadır. Bu süre içinde kişi aracını satarsa gerekli bilgi ve belgelerle birlikte aracın devir işlemleri için alacak dosyasını icra mahkemesine göndermektedir. Burada alınan kabul kararı sonrası araç mülkiyeti alıcıya geçmektedir. Böylelikle aracın üzerindeki hacizler kaldırılmış olur ve devir teslim işlemleri yapılmış olmaktadır.

Borçtan dolayı hacizle yediemin otoparklarına çekilen araçların satışı ekonominin yürümesi açısından önemlidir. Zira bu durum borçlu içinde faydalıdır. Yediemin otoparkında satılmayan ve çürümeye terk edilen araç ne alacaklının faydasına olur nede borçlunun faydasına olacaktır. Özellikle malın değer kaybı yaşamadan satılması, borçların ödenmesi maddi açıdan fayda sağlar.

Borçlara istinaden alacaklılar yasal süreler içerisinde dayanak belgeleri ile alacağını tahsil etmek için İcra Müdürlüklerine başvuru yapmaktadır. Başvuruda ise yetkilendirilen avukatlar görev almaktadır. Bu aşamada borç ve alacak hususlarında hukuki olarak yasal süreçler bulunur. İki tarafından mağdur olmaması adına bu süreleri bilmek gerekir. Sürelerin aşılması ile hakkınızdan feragat ettiğiniz gibi maddi olarak zararınız da söz konusu olabilmektedir.

Yüksek modeline rağmen uygun fiyat şartları ile satışı yapılan hacizli araçlar özellikle son yıllarda ilgi görmektedir. Bunun sebebi artan fiyatlar olmaktadır. Zira araçların fiyatlarında ciddi artışlar yaşanmıştır. Bu sebeple kullanıcılar farklı yollar arayışına girmektedir. Bunlardan biri de hacizli araç satışları olmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir