Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. blog sayfasında yer alan haberler 5846 sayılı yasaya % 100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Bu anlamda sitemizden haber ve fotoğraf alınması önceden yazılı olarak izin gerektirmektedir. Güncel olarak hacizli araçlar, hacizli icralık araçlar, otomobil ve merak ettiğiniz hususlar sayfalarımızda bulunmaktadır. Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Hacizli.com.tr araç satışı yapmaz, araç satışlarına aracılık etmez, para istemez, komisyon istemez. İlan ve diğer iletişimler için turanay@turanay.com.tr yazabilirsiniz.

Hacizli İcralık Araçlar Evler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. BLOG
  4. »
  5. Haciz Araç Satışına Engel mi?

Haciz Araç Satışına Engel mi?

Hacizli Araçlar Hacizli Araçlar - - 6 dk okuma süresi
294 0
Haciz Araç Satışına Engel mi?

Nakite ihtiyaç duyması nedeniyle üzerinde bulunan haciz araç satışına engel mi? Haciz konulan bir aracın satışı yapılabilir mi sizlere açıklıyoruz.

Borçtan kaynaklı olarak borcu ifa etmek zorunda olan kişilerin mal varlıklarına haciz konulmaktadır. Bu hacizlerden biri de araçlara yapılmaktadır. Hacizli araç sahibi olan kişilerin bu aşamada merak ettiği birçok husustan bahsetmek mümkündür. Bunlardan biri ise haciz araç satışına engel mi olmaktadır.

Haciz Satışa Engel mi?

Araç haczi, satışı ve yedieminlerin rolüne dair merak edilen soruları geniş bir bakış açısıyla ele alacağız. Haciz satışa engel mi, her bir konuyu daha ayrıntılı bir şekilde inceleyip detaylı şekilde anlatacağız. Öncelikle bu konudaki mevzuat 2022 yılında Resmi Gazetede Yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre hacizli olan aracı borçlu kendisi satabilecek. Bu satışta ise borcun ifa edilmesi şartlı kılınacak. Ancak araç sahiplerinin asıl merak ettikleri husus yasal mevzuatlara bağlı kalmaksızın hacizli aracını satabilmektir. Bu aşamada satış ancak mahkeme kararı ile olabilmektedir.

Haciz Araç Satışına Engel mi?
Haciz Araç Satışına Engel mi?

Okunmalı E-Devlet İcralık Arabalar Nasıl Alınır?

İlk olarak haciz, araç satışına engel mi sorusunun cevabı ile başlayalım. Araç haczi, çeşitli nedenlerle borçlu tarafından ödenmeyen bir borcun sonucunda gerçekleşen bir hukuki işlemidir. Haciz, borçlu araç sahibinin mal varlığına el koyduğu anlamına gelir. Bu, aracın satışına potansiyel bir engel oluşturabilir, çünkü haciz işlemi, borcun tahsil edilmesini amaçlar. Ancak, bir aracın haciz altında olması otomatik olarak satışının engellendiği anlamına gelmez.

İcra borcu araç satışına engel mi?

Borçlu olan kişilerin merak ettiği husus icra borcu araç satışına engel mi olmaktadır. Hacizli araçlar, genellikle icra dairesi tarafından düzenlenen açık artırma veya ihalelerle satılabilir. Bu süreç, borcun tahsil edilmesini sağlamak amacıyla gerçekleştirilir. Satışa katılanlar, genellikle hacizli araçları düşük fiyatlarla elde edebilirler. Dolayısıyla, araç haczi, satışı engellemese de bazen satış fiyatını etkileyebilir.

Haciz Araç Satışına Engel mi?
Haciz Araç Satışına Engel mi?

Peki ya icra borcu, araç satışına engel mi? İcra borcu, mahkeme kararı ile belirlenmiş bir borçtur ve genellikle alacaklının, borçlunun bu borcu ödemesini talep ettiği bir miktar parayı ifade eder. Bir aracın üzerinde icra borcu bulunsa bile, bu durum aracın satışına engel değildir. İcra borcu olan araçlar da genellikle satılabilir ve borcun tahsil edilmesi için bu süreç kullanılabilir.

Okunmalı : Hacizli Araç Perte Çıkarsa Ne Olur?

İcra borcu olan bir araç, icra dairesi tarafından açık artırma veya ihalelerle satışa çıkarılabilir. Bu süreç, borcun tahsil edilmesini ve alacaklının haklarının korunmasını sağlar. Alıcılar, genellikle bu tür satışlarda araçları daha düşük fiyatlarla satın alabilirler. Dolayısıyla, icra borcu, araçların satılmasına engel değil, daha çok alacaklının hakkını koruma amacı taşır.

Sırada ise yediemin araç satışını isteyebilir mi sorusunu cevaplayalım. Yediemin, araç sahibinin borçları nedeniyle haczedilen bir aracı emanet edilen kişidir. Eğer bir araç, haciz nedeniyle yediemin olarak kullanılmak isteniyorsa, bu kişi yasal prosedürlere ve ilgili mahkeme kararlarına uyarak talepte bulunabilir. Ancak bu süreç, yerel yasalara ve mahkeme kararlarına tabidir.

Yediemin araç satışını isteyebilir mi?

Haciz nedeniyle el konulan araçlar yediemin otoparklarına çekilmektedir. Yediemin olarak hareket etmek isteyen kişi, genellikle mahkeme tarafından atanır ve aracın muhafazasından sorumlu olur. Bu durum, aracın değerini ve durumunu koruma amacı taşır. Yedieminlik, aracın satılmasını değil, muhafaza edilmesini sağlayan bir rolü ifade eder.

Makelemizi maddeler halinde kısaca özetleyerek pekiştirelim;

  • Araç haczi, borçlu tarafından ödenmeyen borçlar nedeniyle gerçekleşir.
  • Haciz, aracın satışını etkileyebilir, ancak otomatik olarak engellemez.
  • Hacizli araçlar, genellikle icra dairesi tarafından açık artırma veya ihalelerle satılabilir.
  • İcra borcu olan araçlar da genellikle satılabilir.

Okunmalı . Araç Üzerindeki Haciz Ne Kadar Sürede Kalkar?

Hacizli araçların satışı ve haciz araç satışına engel mi konusunda mağduriyet yaşanmaması adına hukuki olarak destek alınması gerekmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir