Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. blog sayfasında yer alan haberler 5846 sayılı yasaya % 100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Bu anlamda sitemizden haber ve fotoğraf alınması önceden yazılı olarak izin gerektirmektedir. Güncel olarak hacizli araçlar, hacizli icralık araçlar, otomobil ve merak ettiğiniz hususlar sayfalarımızda bulunmaktadır. Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Hacizli.com.tr araç satışı yapmaz, araç satışlarına aracılık etmez, para istemez, komisyon istemez. İlan ve diğer iletişimler için turanay@turanay.com.tr yazabilirsiniz.

Hacizli İcralık Araçlar Evler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. ARABALAR
 4. »
 5. Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar? 2024

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar? 2024

Hacizli Araçlar Hacizli Araçlar - - 9 dk okuma süresi
214 0
Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

18 yaş altı gençlerin özellikle sürücü belgesi olmadan trafiğe çıkmaları sonucu merak edilen husus ehliyetsiz araç kullanma cezası ne kadar olduğu yönündedir.

Henüz ehliyeti olmayan kişiler zaman zaman motorlu taşıtlar ile trafiğe çıkmaktadır. Bu durum trafiği ve kendisini tehlikeye atması anlamına gelmektedir. Bu sebeple ağır yaptırımları söz konusu olur. Özellikle herhangi bir kazaya sebebiyet vermese dahi ehliyetsiz olarak araç kullananlara uygulanan ceza idari yaptırım kararlarıdır. Bu aşamada henüz sürücü belgesi olmayan kişilerin yakalanması halinde ehliyetsiz araç kullanma cezası ne kadar olduğu araştırılan konulardan birisidir.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2024

Yeni yıl ile birlikte trafik cezalarına yüzde 58 oranında bir güncelleme yapıldı. Zira bu güncellemeden ehliyetsiz araç kullananlarda nasibini almış durumdu. Durum böyleyken ehliyeti olmadığı halde araç kullanan kişilere 2024 yılında 12 bin 977 TL ceza kesilecek. Bununla birlikte ehliyeti olmasına karşın yanında bulundurmayan kişiler de 1.507 TL ödemek zorunda kalacak. 

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?
Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2023

Sürücü belgesiz ehliyet kullanma cezası her yıl yenilenen değerlendirme oranları ile kesilmektedir. Bu aşamada hem ehliyetsiz sürücüye hem araç sahibine kesilen cezadan bahsetmek doğru olacaktır. Yani özelikle gençlerin ebeveynlerinden habersiz olarak aracı alarak kullanması sonucu dahi araç sahibine aynı miktarlarda trafik cezası uygulanmaktadır. Bu sebeple yılı olduğu için internette arama yapılan en önemli husus ehliyetsiz araç kullanma cezası 2023 olmaktadır. Cari yıl içerisinde kesilen ehliyetsiz ceza miktarları şu şekildedir;

Trafik kazalarını en aza indirmek ve manen kayıpları azaltmak amacıyla uygulanan trafik cezalarından biri olan ehliyetsiz araç kullanma cezası 2023 yılında 8 bin 190 TL oldu. Zira ehliyetiniz olsa dahi yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Yanınızda bulunmaması halinde bir trafik çevirmesine yakalanmanız halinde size 951 TL idari trafik cezası kesilecektir.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?
Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

18 Yaş Altı Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası

Özellikle gençlerin merak ettiği hususlardan biri 18 yaş altı ehliyetsiz araç kullanma cezası olmaktadır. Sürücü belgesi olmadan kesilen cezalarda yaş sınırı önemli değildir. Burada ehliyet şartı aranmaktadır. 30 yaşında da olsa 18 yaşında da olsa ehliyet olması zorunludur. Ancak 18 yaş altı kişilerin ehliyet almaları yasal olarak mümkün değildir. Bu sebeple 18 yaş altında ehliyetsiz olarak araç kullananlara kesilen ceza miktarı merak edilmektedir. Bu ceza tutarı yine 8.090 TL olmaktadır. Ancak 15 yaş ve altı çocuklara idari ceza kesilmemektedir. Bu cezalar bu durumda aracın sahibine kesilen cezadan bahsetmek mümkündür. 15 yaş altı bir kişinin araç kullandığı tespiti sonrası ise araç sahibine 5326 sayılı Kabahatler Kanununun ilgili maddesi gereği 8.190 TL idari para cezası uygulanmaktadır. Ehliyetsiz araç kullanma cezası uygulama tutarları şu şekildedir:

 • 2023 yılında ehliyetsiz araç kullanma cezası 8 bin 190 olarak uygulanmaktadır. Ancak ceza oranı bununla kalmaz.
 • Ehliyet sınıfı dışında bir araç kullanırken yakalanmanız halinde 2023 yılı için 4 bin 60 TL ceza kesilmektedir.
 • Ehliyeti olmasına rağmen yanında bulundurmama cezası ise 951 TL olmaktadır.
Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?
Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

Ehliyetsiz araç kullanma cezası 2022 yılında 3 bin 674 TL olarak kesilmekteydi. Bu oran 2023 yılında 8.190 TL’ye çıkarıldı. Cezaların ödenmesinde ise tebellüğ tarihi ile birlikte erken ödeme indirimi söz konusudur. Cezanın size tebliğ edilmesi ile 15 gün içerisinde ödemeniz halinde yüzde 25 indirimli olarak ödenmektedir. Yani ehliyetsiz olarak yakalanmanız halinde ceza kesilmesiyle birlikte erken ödeyen kişiler 6 bin 143 TL ödemesi halinde ceza ortadan kalkmaktadır.

Okunmalı : Klima Yakıt tüketimini etkiler mi?

Ehliyetsiz Alkollü Araç Kullanma Cezası

Ehliyetsiz araç kullanmanın cezası trafiği tehlikeye attığınız için kesilmektedir. Zira bu kişiler bu araç kullanmaya yetkili değildir. Hem kendi, hem başkalarının hayatı ile tehlikeye atılan maddi unsurlar bulunur. Bu unsurlar ile trafik kazalarını en aza indirmek için cezalar kesilmektedir.

Ehliyetsiz alkollü araç kullanma cezası araştırma konularından biridir. Burada çok daha tehlikeli bir adım atılmış olur. Bu sebeple idari yaptırımı da ağır olmaktadır. Alkollü araç kullanma cezası yakalanma tutarına göre değişmektedir. 2023 alkollü araç kullanma cezası ilk defa olması halinde 1.823 TL olarak uygulanmaktadır. Bu tutara ehliyetsiz araç kullanma cezası eklendiğinde 8190 TL daha fazla ödenmesi gerekir. Yani alkolden ehliyetsiz araç kullanma cezası ilk kez yakalanması halinde 10.013 TL olacaktır.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?
Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

Ehliyetsiz Araç Kullanma Ceza İptali

Trafiğe çıkan sürücüler ve araç sahipleri aynı zamanda ehliyetsiz araç kullanma cezası ruhsat sahibi ne kadar ödediğine dair sorgular yapmaktadır. 15 yaş altı kişilerin araç kullandığı tespiti ile araç sahibine 8.190 TL ceza uygulanmaktadır. Yani ruhsat sahibine kesilen ceza miktarı 8 bin 190 TL’dir. Kesilen bazı ceza miktarları şu şekildedir;

 • Alkollü ve ehliyetsiz araç kullanma cezası toplam 10.013 TL’dir.
 • Ehliyetsiz ve sigortasız araç kullanma cezası 8190+950 TL = 9140 TL
 • Sigortasız araç kullanma cezası 950 TL
 • Ehliyetsiz araç kullanma cezası 18 yaş altı 8190 TL
 • Ehliyetsiz araç kullanma cezası 15 yaş altı 8190 TL (araç sahibine)

Ehliyetsiz araç kullanma araç sahibine ceza iptali mümkündür. Ancak bunun için cezanın ödenerek ikametinizin bulunduğu Sulh Hukuk Mahkemesine başvuru yapılması gerekmektedir. Ceza iptalleri sadece mahkemeler aracılığıyla gerçekleşebilir. Yani iptaline dair bir karar alınması gerekir. Bunun yanında merak edilen bir diğer unsur ise ehliyetsiz araç kullanma cezası affı olmaktadır. Güncel olarak böyle bir af söz konusu değildir. Zira 2023 yılında yapılan Genel Seçimler öncesi birçok idari yaptırım kararı gibi trafik cezaları da affa uğradı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir