Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. blog sayfasında yer alan haberler 5846 sayılı yasaya % 100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Bu anlamda sitemizden haber ve fotoğraf alınması önceden yazılı olarak izin gerektirmektedir. Güncel olarak hacizli araçlar, hacizli icralık araçlar, otomobil ve merak ettiğiniz hususlar sayfalarımızda bulunmaktadır. Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Hacizli.com.tr araç satışı yapmaz, araç satışlarına aracılık etmez, para istemez, komisyon istemez. İlan ve diğer iletişimler için turanay@turanay.com.tr yazabilirsiniz.

Hacizli İcralık Araçlar Evler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. ARABALAR
  4. »
  5. EGR Valfi Temizliği Nasıl Yapılır?

EGR Valfi Temizliği Nasıl Yapılır?

Hacizli Araçlar Hacizli Araçlar - - 7 dk okuma süresi
260 0
EGR Valfi Temizliği Nasıl Yapılır?

Tıkanması nedeniyle yakıt masrafını katlayan ve yüksek gürültüde çalışmasına nede olan EGR valfi temizliği nasıl yapılır açıklıyoruz.

EGR Valfi Temizliği Nasıl Yapılır sorusuna cevaben ilk adım olarak fırça yardımı ile bölgede olan kurum ve kirin detaylı olmamakla birlikte genel bir temizliği yapılır. İşlemin ikinci adımı olarak özel geliştirilmiş sıvılarda parça bekletilerek detaylı temizliği yapılır. Son adım olarak EGR valfi motora uygun şekilde takılır.

EGR Valfi Tıkanırsa Ne Olur?

EGR valfinin tıkanması sonucu sürüş kalitesinin ciddi şekilde bozulduğu görülür. Aracın yolda daha sorunsuz şekilde ilerlemesi için bu işlemin düzenli aralıklarla tekrarlanması gerekir. Bu işlemin yetkili bir servis tarafından ele alınması da bir o kadar önemlidir. EGR görevi itibariyle arabalar için çok önemli bir parçadır.

EGR Valfi Temizliği Nasıl Yapılır?
EGR Valfi Temizliği Nasıl Yapılır?

Bu işlemin iki farklı yolu vardır. İlki parçanın sökülerek temizlenmesi ikincisi ise sökülmeden temizlenmesinde. İlk yol maliyetlidir. Çünkü söküm işleminde 10 adet parça ele alınır. Araç sahipleri tarafından maliyetli ve çok işçilikli olması nedeniyle zorlayıcı olabilir. Fakat bu yol aracın daha sorunsuz şekilde çalışmasına yardımcı olur.

EGR valfi temizliği nasıl yapılır sorusu akıllara geldiğinde en mantıklı yol sökülerek temizlenmesidir. Parçaların ayrılarak özel sıvılarda bekletilmesi daha akılcı bir temizleme yöntemidir.

Okunmalı : Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Bu parça hava basıncını enerji olarak değişen bir parçadır. Bu parça için kısaca daimi olarak açılıp kapanan bir elektropnömatik vanadır denilebilir.

EGR Valfi Temizliği Nasıl Yapılır?
EGR Valfi Temizliği Nasıl Yapılır?

Araç çalışır haldeyken vana kapalıdır. Motor çalışma esnasında ısınmaya başlar ve hız artışı oldukça parça açılarak çalışır. Bu şekilde egzoz gazlarını daimi olarak yanma alanına gönderir. Araç yavaşladığında ya da durduğunda vana ile birlikte parça kapanır.

EGR Tıkalı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Aracınızın EGR tıkalı olduğu nasıl anlaşılır sorusu bazı modeller için çok aranılmaktadır. Yanıt olarak araçtan sürekli olarak araç dışı seslerin gelmesi ve arıza ışığının daimi olarak yanması ilk belirtilerdir. Araç motorundan gelen vuruntu ve aracın çekiş gücünde ve performansında belli bir düşüşün yaşanması ek belirtilere eklenebilir.

Aynı şekilde egzozdan siyah duman gelmeye başlaması parçanın doğru şekilde çalışmadığını gösterir.

Aracın performansını doğrudan etkileyen EGR valfinin kirlenmesi ani hızlanma sorunlarına ve teklemelere de yol açar. Bir diğer önemli belirtiler araçta meydana gelen buji arızasıdır. Yukarıda bahsi geçen belirtiler göze alınarak en yakın yetkili servis ile iletişime geçmek araç performansı için oldukça önemlidir.

EGR Valfi Temizliği Nasıl Yapılır?
EGR Valfi Temizliği Nasıl Yapılır?

EGR Sökmeden Temizlenir Mi?

Aracınızın EGR sökmeden temizlenir mi sorusuna cevaben yukarıda da belirtildiği gibi sökülmeden temizlenmesi mümkündür. Araç sahipleri genel olarak 2 yol olan sökmeden temizletmeyi tercih etse de sökülerek temizlenmesinin uzun vadede daha iyi sonuçlar verdiği görülür.

Okunmalı : Distribütör Nedir, Arızası Nasıl Anlaşılır?

Konuya ek olarak belirtilecek diğer bir önemli husus sökülerek temizlenmesinin bir dezavantajı vardır. Sıvı hale gelen kurum birikintileri silindire yönlenme riski vardır. Fakat bu işlemde işinin ekli bir kişi tarafından yapılıyorsa sorun ortadan kalkmış olur.

EGR Valfi Temizliği Nasıl Yapılır?
EGR Valfi Temizliği Nasıl Yapılır?

EGR valfi temizliğinde kullanılan sıvıların çalışma prensibi kurumu ve kiri sıvılaştırılmış daha kolay şekilde temizlemektir. Hem kolay hemde hızlı yapılan bu işlem ile araç sahipleri yeniden aracının eski performansını geri kazanabilirler. Bu sayede daha konforlu bir sürüş deneyimi yaşayabilirler.

EGR Valfi Tıkalı Olursa Ne Olur?

Motorun EGR valfi tıkalı olursa ne olur sorusu akıllara takılan sorular arasında yer alır. Tıkalı olan EGR valfinin araca teklemesinden farklı sesler çıkarmasına kadar değişik şekilde sorunlar çıkartabilir. Bu gibi durumda motorun aşırı şekilde ısındığı görülür. Duruma ek olarak manifolda egzoz gazı gönderimi olanaksız hale gelir.

Araç yakıt tüketiminin de olumsuz yönde etkilenmesi söz konusudur. Bu durum maddi yönden de araç sahiplerini zorlayabilir.

Aracın arıza lambasının yanık olması ve rölanti dengesinin bozulması da söz konusudur. Sorun araç motorundan gelen uğultu benzeri ses ile kendini iyice belli eder. Son olarak egzoz yerinden siyah renkli egzoz gazının gelmesi ile son durağın yetkili servis olduğu açığa çıkar.

EGR Valfi Temizliği Ne Kadar?

Araç EGR valfi temizliği ne kadar sorusuna yanıt olarak bu işlemin işçilik ile doğru orantılı olduğu söylemek gerekir. İşçiliğin fazla olması ile birlikte ortalama olarak fiyatın 200 TL ile 500 TL arasında olduğunu söylemek mümkündür.

Dizel ve benzinli araçların en önemli parçalarından biri olan EGR valfinin düzenli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Aracın normal şartlarda çok daha verimli şekilde çalışabilmesi için bu temizliğin yapılması gerekir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir