Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. blog sayfasında yer alan haberler 5846 sayılı yasaya % 100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Bu anlamda sitemizden haber ve fotoğraf alınması önceden yazılı olarak izin gerektirmektedir. Güncel olarak hacizli araçlar, hacizli icralık araçlar, otomobil ve merak ettiğiniz hususlar sayfalarımızda bulunmaktadır. Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Hacizli.com.tr araç satışı yapmaz, araç satışlarına aracılık etmez, para istemez, komisyon istemez. İlan ve diğer iletişimler için turanay@turanay.com.tr yazabilirsiniz.

Hacizli İcralık Araçlar Evler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. ARABALAR
  4. »
  5. Distribütör Nedir, Arızası Nasıl Anlaşılır?

Distribütör Nedir, Arızası Nasıl Anlaşılır?

Aracın en önemli ateşleme parçalarından biri olan distribitör arızası nedir, nasıl anlaşılır, sonuçları ne olur sizlere açıklıyoruz.

Hacizli Araçlar Hacizli Araçlar - - 7 dk okuma süresi
444 0
Distribütör Nedir, Arızası Nasıl Anlaşılır?

Otomobil tutkunlarının muhtemel karşılaştığı arızalardan olan distribütör nedir, arızası nasıl anlaşılır sizlere açıklıyoruz. Tüm ayrıntılar içeriğimizde…

Distribitür Ne İşe Yarar?

Araç sahiplerinin özellikle elektrik sorunları tüm parçalara yansımaktadır. Distribütör Nedir, Arızası Nasıl Anlaşılır sorusu araç tamiri hakkında akıllara gelen sorular arasında yer almaktadır. Dağıtıcı özelliğe sahip olan distribütör, içten yanmalı motorlu araçların içerisinde bulunan parçanın adıdır. Bu parça endüksiyon bobini tarafından üretilen ve oldukça yüksek gerilime sahip olan elektrik akımını doğrudan bujilere aktarmaktadır. Bu sebeple arabalar için çok önemli bir parça niteliği taşımaktadır.

Kısaca hadi distribütör ateşleme düzeyinin bir parçası olarak görülebilir. Motorun ihtiyaç duyduğu yüke ve devre uygun şekilde hareket eden distribütör, gerekli gücün üretilmesine yardımcı olur.

Distribütör Nedir, Arızası Nasıl Anlaşılır?
Distribütör Nedir, Arızası Nasıl Anlaşılır?

Distribütör motora ait silindirde yer alan supapların açılış ve kapanışlarına göre hareket eder. Temel çalışma prensibi buradan meydana gelir. Bir başka değişle elektrik akımının doğru şekilde geçmesini sağlayan parça olarak adlandırılabilir.

Bir sürü bir dört çeşitleri avans mekanizmalarına göre 3 farklı şekilde gösterilebilir. Bunlar sırasıyla

  • Mekanik avanslı distribütör
  • Mekanik ve vakum avanslı distribütör
  • Tam vakumlu distribütör

Distribütör; kapak, platin tablası, mekanik avans ağırlıkları, tevzi makarası, vakum avans gövdesi, kondansatör, distribütör mili gibi parçalar ile birleşerek oluşmaktadır.

Distribütör nedir arızası nasıl anlaşılır sorusu cevap olarak bu parçalardan herhangi birinde bir teknik arıza söz konusu ise distribütör arızası şüphesi el verir. Böyle bir durumda aracın çalışmaması halinde en kısa sürede aracı tamir ettirmek gerekir.

Distribütör Nedir, Arızası Nasıl Anlaşılır?
Distribütör Nedir, Arızası Nasıl Anlaşılır?

Distribütör Bozulunca Ne Olur?

Özellikle Distribütör bozulunca ne olur diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu aşamada araç hareket halinde iken aniden durmuşsa ve hiç bir şekilde çalışmıyorsa akla gelen ilk arıza çeşidi distribütör arızasıdır. Aracın çalışmamasına ek olarak hareket halinde giderken egzoz sisteminde ani bir patlama ya da yanma oluşabilir. Bu gibi durumda distribütör arızası olma ihtimali yüksektir.

Aracın motoruna gönderilen yakıt egzoz kısmından boşalır ve bu da anı patlama ya da yanmalara sebebiyet verir. Bu gibi durumlarda aracın çalışma prensibine bağlı olarak çeşitli teknik aksaklıklar meydana gelebilir.

Bu tip arızalarda yakıt tüketiminde yüksek seviyelerde artışlar söz konusudur. Zira başka parçalardaki arızalar yakıt tüketimini maksimuma kadar çıkarmaktadır. Bu sebeple muhtemel distribütör arızası yakıt tüketiminizi artırırken cebinize de ekonomik olarak yansımaktadır. Özellikle aracınızın performansını yakından etkileyen bu parça aracın hızlanmasını engellemektedir. Hatta sürüş esnasında sorunlar yaratmaktadır.

Distribütör Kapağı Bozulursa Ne Olur?

Otomobilinizin Distribütör kapağı bozulursa ne olur sorusuna cevaplar arıyor olabilirsiniz. Bu anlamda kapağın bozulması ile birlikte oluşan çatlama ve ıslaklık belirtisi ateşlemenin yeterli miktarda olmamasına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle motorun düzenli çalışmaması ile birlikte aracın sürekli olarak tekleme yapması sorunları ortaya çıkar.

Bu tip arızalarda sadece çatlama ve kırılma gibi etmenler değil kapağın doğru şekilde takılmaması ve kapatılmaması da arızaya neden olur. Aracın etkili şekilde çalışabilmesi için kapağın doğru şekilde yerine monte edilmesi gerekir. Böyle bir durumda aracın detaylı şekilde incelenmesi ve kapağın yerine doğru şekilde oturtulması gerekir.

Distribütör Nedir, Arızası Nasıl Anlaşılır?
Distribütör Nedir, Arızası Nasıl Anlaşılır?

Distribütör motora zarar verir mi?

Arızalanması sonrası bir çok kişinin merak ettiği husus distribütör motora zarar verir mi olmaktadır. Bu soruya cevap olarak bu parçanın motorla doğrudan ilişkili olduğu varsayıldığında motora kısa vadede olmasa da uzun vadede zarar verdiğini söylemek mümkündür. Arızanın boyutu çeşidi gibi faktörlere bağlı olarak motora zarar verme durumu değişiklik gösterebilir.

Yakıt tüketimi artışında performans düşüşünde ve diğer pek çok durumlarda distribütör arızası mevcuttur.  Bu arıza fark edildiği zaman motora ciddi şekilde zarar vermemesi için bir an önce tamir edilmesi gerekir. Motor aksamlarına zarar geldiğinde oluşan ek masrafın ödenmesi ciddi sorunlar doğurabilir.

Tevzi Makarası Bozuk Olursa Ne Olur?

Distribütör içerisindeki tevzi makarası arıza yapan parçalardan biridir. Böylelikle Tevzi makarası bozuk olursa ne olur sorusuna yanıtlar aranmaktadır. Bu parça otomobilin doğru şekilde çalışması için hayati önem taşıyan parçalardan biridir. Tevzi makarası enerjiyi dengelemekle birlikte sistemin doğru ve verimli şekilde çalışması için önemlidir. Bobin ile aynı zamanda hareket eden tevzi makarası bujileri enerji aktaran bir mekanizmadır.

Terzi makarasının bozuk olduğu durumlarda aracın çalışmaması ile birlikte pek çok sorun açığa Kara herhangi bir nedenden dolayı hasar görüp kırılmış ya da çatlamış ise değiştirilmesi gerekir.

Teyze makarasına ulaşabilmek için distribütör kapağının sökülmesi gerekir. Zarar gören mekanizma değiştirilerek araç tekrardan eskisi gibi yürür pozisyona getirilebilir. Bu parçanın zarar görmesi ile birlikte araç hiçbir şekilde hareket etmediği gibi arkadan vurdurma yöntemi ile de aracın ilerlememesi söz konusudur.

Aynı şekilde arızayla birlikte aracın içerisinde yer alan hava filtre kutusunun normal dışı sesler çıkarması söz konusudur.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir