Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. blog sayfasında yer alan haberler 5846 sayılı yasaya % 100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Bu anlamda sitemizden haber ve fotoğraf alınması önceden yazılı olarak izin gerektirmektedir. Güncel olarak hacizli araçlar, hacizli icralık araçlar, otomobil ve merak ettiğiniz hususlar sayfalarımızda bulunmaktadır. Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Hacizli.com.tr araç satışı yapmaz, araç satışlarına aracılık etmez, para istemez, komisyon istemez. İlan ve diğer iletişimler için turanay@turanay.com.tr yazabilirsiniz.

Hacizli İcralık Araçlar Evler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. ARABALAR
  4. »
  5. Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Araçların ve motorların en önemli soğutma sistemini devreye alan ve dolaşımını sağlayan devirdaim pompası arızası nasıl anlaşılır sizlere açıklıyoruz.

Hacizli Araçlar Hacizli Araçlar - - 7 dk okuma süresi
252 0
Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Araçların ve motorların en önemli soğutma sistemini devreye alan ve dolaşımını sağlayan devirdaim pompası arızası nasıl anlaşılır sizlere açıklıyoruz.

Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır sorusuna cevap olarak devirdaim pompası arızalandığında ilk olarak aracın hararet yapması Daha sonra ise devirdaim pompasını su kaçırması ve soğutma sisteminde belli bir miktar sıvı kalınmaması gibi durumlarda anlaşılabilir. Arabalar açısından ve diğer motorlu taşıtlar için soğutma suyu devir daimi çok önemlidir.

Devirdaim pompasının arızalandığını gösteren bir diğer nokta da pompanın içinde var olan parçaların hasar alması nedeniyle pompadan tuhaf seslerin çıkmasıdır. Devir daim pompasının görevini yerine getirmeyerek orada bulunan kayışlara zarar vermesi ya da kayışların tamamı ile kopmasıdır. Durumu ek olarak harekete bağlı conta yanmaları söz konusudur.

Devirdaim pompası arızası nasıl anlaşılır sorusuna cevap olarak yukarıdaki bahsi geçen durumlar ele alınabilir. Devir daim pompasının değişimi aracın daha sorunsuz şekilde çalışmasına yardımcı olur. İşlem ile birlikte araçta var olan triger kayışının değişimi aynı zaman diliminde yapılır.

Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?
Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Yukarıdaki bahsi geçen değişimlerin periyodik bakımlarda uygulanması hayati öneme sahiptir. Aracın periyodik bakımı yapıldığı esnada bu değişimlerin göz önünde bulundurulması oldukça önemlidir.

Devirdaim Pompasının Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Otomobiliniz soğutma sistemi çok önemlidir. Bu sebeple devirdaim önem kazanmaktadır. Devirdaim pompasının bozuk olduğu nasıl anlaşılır sorusu akıllara takılan araç arıza soruları arasında yer alır. Devirdaim pompasının işlevi aracın soğutma suyunun radyatörde ve motor bölmesinde ve olan kanallarda belli bir sirkülasyon sağlanmasına yardımcı olur.

Bu pompa kayış bilye sistemi ve triger seti ile birlikte çalışır durumda olur. Konuya ek olarak bu iki sistemden hariç çalışan tamamen bağımsız elektrik ile devrini tamamlayan türlerde bulunur.

Devirdaim Pompasının Görevleri

Devirdaim pompasının görevleri aşağıda maddeler halinde yer alır. Bu görevlerin doğru şekilde çalışmaması mutlak bir arızaya sebebiyet verir. Pompanın yeterli şekilde çalışmaması aracın hararet yapması ile doğru orantılıdır.

  • Motorun hareket etmesini sağlamak ve motorun hareket esnasında gerçekleşen patlama ve yanma sonucunda ortaya çıkan ısıyı azaltmak
  • Motorun çalışmasında gerekli olacak en yüksek sıcaklığı ayarlayıp bu sıcaklığı dengede tutmak
  • Soğutma sistemleri ile birlikte çalışarak motorun verimli şekilde görevini yerine getirmesini sağlamak
Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?
Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Devirdaim pompasını kısaca antifirizin motor blokları ve radyatör içerisinde sürekli olarak dönmesini yani işlevini yerine getirmesini sağlayan soğutma parçası olarak adlandırılabilir.

Antifriz motorunun yüksek sıcaklıklara ulaşmasını önleyerek belirli bir sıcaklık değerinde çalışmasına yardımcı olur. Paslanmayı önleyen bir özelliğe sahiptir.

Devirdaim Pompası Bozuk Olursa Ne Olur?

Aracınızın Devirdaim pompası bozuk olursa ne olur sorusu merak edildiğinde bu soruya cevap olarak şu şekilde bir yanıt vermek daha uygun olur.

Devirdaim pompasının bozulması ile birlikte motorun sürekli olarak hararet yapması göz önünde bulundurulan ilk durumlardan biridir. Devirdaim pompasının bozulması ile birlikte  silindir kapak contasının yanması mümkün hale gelir. Duruma ek olarak sizin de kapak contasının eridiği de gözlemlenir.

Aracın hararet yapması ile birlikte ortamda oluşan yüksek sıcaklık aracın ciddi şekilde zarar görmesine neden olur. Isı dengesinin korunamamış olması ile birlikte motorun da zarar görmesi mümkün hale gelir. Devirdaim pompası ısı dengesini sağlaması gerekmektedir. Bu anlamda denge bozulursa motordaki suyun ısınmasına neden olmaktadır. Bu anlamda radyatördeki soğuk su motora ulaşamaz. Bu durum motorunuzda ilerleyen süreçde daha çok yıpranma sağlar. Hatta motorunuzun yanması, motor bloğunda çatlama yapmasına kadar gider. Bu durumda ağır arızalar meydana gelir. Hatta motorunuzun yenilenmesi gerekebilir.  Genel olarak bakıldığında çok fazla zarar verilmeyecek gibi görünen bu durum uzun vadede motorun ömrünün tamamen tükenmesine yani motor yenileme işlemini sebebiyet verir.

Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?
Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Devirdaim Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Aracınızda su kaçağı olması soğutma sistemi açısından büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Bu sebeple aramalar Devirdaim su kaçağı nasıl anlaşılır sorusu ile devam etmektedir. Su kaçağının var olduğu bölgede damlama, püskürtme ya da kabarcıklanma gözlemlenir. Motorun ciddi derecede ısınması ile birlikte aracın sürekli olarak hararet çizgisini aşması da durma ek olarak gözlemlenir. Kısaca hararet ibresinin hiçbir şekilde inmemesi devir daim pompasının su kaçırdığını gösterir. Motorun ısınması ile birlikte araçta olan motor soğutma suyu ikaz lambasını sürekli olarak yanıp söndüğünde görülür.

Devirdaim Su Pompası Kaç Km Değişir?

Standart olarak aracınıza bakım yaptırıyor olabilirsiniz. Ancak devirdaim su pompası kaç km değişir sorusu merak ettiğiniz hususlardan olabilir. Bu aşamada devirdaim pompasının araçlarda belli aralıklarla değiştirilmesi gerekir. Özellikle 60.000 ile 90.000 kilometre içerisinde mevcut bir değişimin yapılması gerektiği gözlemlenmektedir.

Düzenli aralıklarla devir daim pompasının değiştirilmesi aracın daha sorunsuz bir şekilde çalışmasının ve ilerlemesinin aynı zamanda ani yolda kalma durumlarının yaşanmamasına olanak sağlar. Bu parçanın triger değişim süresi gibi ortalama olarak her 3 yılda bir değiştirilmesi çok daha uygun olur.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir