Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. blog sayfasında yer alan haberler 5846 sayılı yasaya % 100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Bu anlamda sitemizden haber ve fotoğraf alınması önceden yazılı olarak izin gerektirmektedir. Güncel olarak hacizli araçlar, hacizli icralık araçlar, otomobil ve merak ettiğiniz hususlar sayfalarımızda bulunmaktadır. Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Hacizli.com.tr araç satışı yapmaz, araç satışlarına aracılık etmez, para istemez, komisyon istemez. İlan ve diğer iletişimler için turanay@turanay.com.tr yazabilirsiniz.

Hacizli İcralık Araçlar Evler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. ARABALAR
  4. »
  5. Boğaz Kelebeği Ne İşe Yarar?

Boğaz Kelebeği Ne İşe Yarar?

Hacizli Araçlar Hacizli Araçlar - - 7 dk okuma süresi
250 0
Boğaz Kelebeği Ne İşe Yarar?

Benzinli motorların manifoldundan silindirlere alınan gaz kelebeği diğer adıyla boğaz kelebeği ne işe yarar açıklıyoruz.

Boğaz Kelebeği Ne İşe Yarar sorusu akıllara sıklıkla uğrayan soru tiplerindendir. Boğaz kelebeği diğer adı ile gaz kelebeği benzinli motorlarda kullanılan bir parçadır. Aynı zamanda motorda emme manifoldundan silindirlere alınan havanın ayarlanmasında kullanılır. Özellikle gaz pedalına ne kadar çok yüklenilirse o kadar açılan bu parça silindirlere giren hava miktarını doğru şekilde oranlar.

Bu parça sadece benzinli motorlarda değil aynı zamanda dizel motorlarda da bulunur. Fakat çalışma prensibi olarak farklı dizayna sahiptir.

Boğaz kelebeği ne işe yarar sorusuna net cevap vermek için konuyu detaylandırmak daha doğru olur. Özellikle benzinli araçlar için düşünüldüğünde aracın rahat şekilde hareket edebilmesi gerekir. Bu sebeple yakıtın hava ile birleşerek yanması gereklidir. Böylelikle bu karışımı sağlayan boğaz kelebeği motorin daha verimli şekilde çalışmasına imkan sağlar.

Boğaz Kelebeği Ne İşe Yarar?
Boğaz Kelebeği Ne İşe Yarar?

Gaza yüklenildiğinde konum sensörü ile  elektrik kontrol ünitesi arasında bilgi alışverişi olur. Böylelikle elektrik kontrol ünitesi gaz kelebeği ile etkileşim içinde olarak parçanın açılması sağlanmaktadır. Özellikle parça açılarak gerekli hava motorun içine girmiş olur. Böylelikle gazın hava ile karışması sağlanır.

Okunmalı : Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Boğaz Kelebeği Çalışmazsa Ne Olur?

Aracınızın boğaz kelebeği çalışmazsa ne olur sorusu üzerine ilk cevap olarak araç arıza ışığının yanması söz konusu olur. Kişiyi bilgilendirmek için yana arıza ışığı fark edildiğinde teknik destek gereklidir.

Boğaz kelebeğinin çalışmaması durumunda aracın geç çalışması ve teklemesi söz konusudur.  Konuya ek olarak kelebeğin arızalı oluşu aracın rolantide beklerken birden gaz vermesine sebep olur.

Benzinli aracın sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için gaz kelebeğinin doğru şekilde çalışması gerekir. Gaz kelebeğinde sorun varsa dolaylıda olsa motora zarar verebilir. Bu tip durumlarda bekleme yapmadan bir an önce aracı servise götürüp tamir ettirmek gerekir.

Boğaz Kelebeği Ne İşe Yarar?
Boğaz Kelebeği Ne İşe Yarar?

Boğaz Kelebeği Ne İşe Yarar?

Benzinli motora sahip araçlardaki boğaz kelebeği ne işe yarar sorusuna cevap olarak aracın gaz pedalına basıldığında direk olarak gaz kelebeği harekete geçer. Yakıtın hareketlenmesi ile birlikte bir miktar hava girişi söz konusudur. Yeni model araçlarda  elektrik kontrol ünitesi yani ECU’su ile harekete geçen gaz kelebeği yine aynı kontrol yerinden açılma aralığı ayarlanır.

Okunmalı . Distribütör Nedir, Arızası Nasıl Anlaşılır?

Hava ve yakıtın karışımı 3 farklı grupta incelenir. Bunlar aşağıda maddeler halinde yer alır.

  • İlki ideal karışımdır.
  • İkincisi zengin karışımdır.
  • Sonuncusu ise fakir karışım olarak adlandırılır.

Yukarıda bahsi geçen karışımların ilki incelenecek olursa benzinli otomobil motorunda olan karışım oran olarak 14’e 1 şeklinde yani 14 birim havaya karşılık bir birim yakıt olarak isimlendirilir. Bu karışım ile araç en verimli çalışmayı gerçekleştirir.

Zengin karışımda ise  yakıtın oranı ideal karışım oranına göre daha fazladır. Bu durum genellikle anı hızlanmalarda görülür.  Zengin karışımda aracın yakıt tüketiminde belli bir miktar artış söz konusudur. Aynı şekilde aracın egzoz emisyon değeri de artar.

Boğaz Kelebeği Ne İşe Yarar?
Boğaz Kelebeği Ne İşe Yarar?

Fakir karışımda ise aracın yakıt oranı daha az hava oranı daha fazladır. Araç daha az yakıt tüketmesi adına manuel olarak yakıt azaltılırsa araç daimi olarak fakir karışımda kalır. Bu şekilde yakıtın yetişmesi zorlaşır.

Dolayısıyla aracın mevcut performansında ciddi boyutlarda azalma görülür. Aynı zamanda aracın seyir halinde iken stop etmesi mümkün hale gelir. Bu da istenmeyen bir durumdur. Normal hızda ilerleyen bir araç fakir karışımda çalışır pozisyondadır.

Araç Boğaz Kelebeği Arızası Nasıl Anlaşılır?

Benzinli motora sahip araç boğaz kelebeği arızası nasıl anlaşılır sorusuna cevap olarak aracın çalışmasında ciddi derecede bir performans düşüklüğü gözlemlenir. Aynı şekilde aracın bir çekiş gücüne ihtiyaç duyduğu gözlemlenir.

Aracın sürekli olarak yüksek ısıda çalışması ve dolayısıyla aracın hararet yapması söz konusu olur. Bu hararet yapma durumu bazı model araçlarda pek fazla rastlanmadığını doğrudur. Aracın modeline göre bu durum değişiklik gösterebilir.

Araç rölantide iken çalışır halde farklı sesler çıkardığını görmek mümkündür.

Aracın hız göstergesinde zaman zaman hareketlenme meydana gelir. Araç seyir halinde iken zaman zaman gaz kesmeye ve birden stop etmeye başlar.

Boğaz Kelebeği Adaptasyonu Bozuksa Ne Olur?

Aracınızın boğaz kelebeği adaptasyonu bozuksa ne olur sorusuna cevap olarak araçta seyir hali gerçekleşiyorken tekleme ve stop etme sorunları baş gösterir. Aynı şekilde aracın ısısının yükselmesi gibi sorunlarda doğabilir hale gelir. Bu sorunların önüne geçmek için aracı bir an önce servise götürmek gerekir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir