Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. blog sayfasında yer alan haberler 5846 sayılı yasaya % 100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Bu anlamda sitemizden haber ve fotoğraf alınması önceden yazılı olarak izin gerektirmektedir. Güncel olarak hacizli araçlar, hacizli icralık araçlar, otomobil ve merak ettiğiniz hususlar sayfalarımızda bulunmaktadır. Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Hacizli.com.tr araç satışı yapmaz, araç satışlarına aracılık etmez, para istemez, komisyon istemez. İlan ve diğer iletişimler için turanay@turanay.com.tr yazabilirsiniz.

Hacizli İcralık Araçlar Evler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. EMLAK
 4. »
 5. Banka Hacizli Evler Nasıl Alınır?

Banka Hacizli Evler Nasıl Alınır?

Hacizli Araçlar Hacizli Araçlar - - 9 dk okuma süresi
458 0
Banka Hacizli Evler

Türkiye’de taksitleri ve borcunun  ödenememesi nedeniyle icradan satılan araçlar kadar gayrimenkuller Banka hacizli evler olarak satılabilmektedir. Bankadan satılık araçlar, evler, arsalar uygun fiyatları ile aranılan başlıca unsurlar olmaktadır.

Gayrimenkul satışları icradan hacizli ev olarak yapılabilmektedir. Hacizli evlerin satış adresi icra müdürlükleridir. Bu anlamda e-icra üzerinden satışı yapılabilmektedir. Ancak icralık evler sadece burada bulunmaz. Farklı yöntemler ile alım yapabileceğiniz alternatif yollar bulunmaktadır. Bunlardan biri de banka hacizli evler olarak yapılmaktadır. Böylelikle emlak sektörünün en önemli unsuru olan evler, daireler, dükkanlar bankadan alınabilmektedir.

Bankadan hacizli evler satışı farklı yollar ile mümkündür. Birçok banka kendi bünyesindeki internet sitesindeki ihale yöntemini kullanmaktadır. Bazı bankalar ise bunu icra müdürlükleri aracılığıyla gerçekleştirmektedir.  Öyle ki satış ilanları çok ünlü sarı ilanlarda dahi bulunabilmektedir. Fakat en çok tercih edilen bankadan icralık ev satışı Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank ile yapılabilmektedir. Özellikle Ziraat Bankasında sayısız hacizli ev, araba, arsa gibi aranılan unsurlar bulunmaktadır.

Banka Hacizli Evler
Banka Hacizli Evler

Ziraat Bankasından Satılık Gayrimenkuller arasında alım yapabilmek için filtreleme imkanları bulunmaktadır. Öyle ki şehir, mahalle gibi unsurların yanında farklı filtreleme olanakları veren sistem sonrası en önemli husus en uygun fiyatlı hacizli ev alımı olabilir.

Okunmalı : Hacizli Araçlar Alım Satım Yerleri Nereler? Nasıl Alınır?

Bankadan Hacizli Ev Alınır mı?

İcra ile hacizli mal alımının yolu bankadan hacizli ev alınır mı birçok kesimin merak ettiği sorulardan biridir. Konuya biraz soğuk bakılmasına karşın Türkiye’de yasal olarak hacizli mal alım ve satışları yapılmaktadır. Bu yöntemlerden biri bankadan hacizli olarak satılmasıdır. Hacizli mal satışlarının yapıldığı adresler şu şeklide kısaca listelenebilir;

 • Bankadan satılık hacizli ev, daire
 • SGK’dan satılık hacizli evler
 • İcra Müdürlüklerinden satılık hacizli evler
 • Vergi dairelerinden satılık hacizli daireler

Bankalar konut kredisi karşılığı olarak ev satın alanlar için finans desteği sağlamaktadır. Bu aşamada kredinin geri dönüşünün sağlanması önemlidir. Zira bunun için kredi verilen konuta ipotek uygulanmaktadır. Bu ipotekler kredinin karşılığı için uygulanırken borcun bitmesi halinde kaldırılmaktadır. Konut kredisi taksitleri devam ederken krediyi kullanan gerçek ve tüzel kişinin kredi taksitlerini ödeyemez haline geldiği zamanlar olmaktadır. Zira bu aşamada yüzlerce kişiden bahsetmek mümkündür. Bu ödemeyi yapamayan kişilerin evleri bankalar tarafından alınmaktadır. Zira bu alım ipotek neden gösterilerek yapılmaktadır. Banka aldığı bu evleri hacizli olarak satışa sunar. Bu satış ile banka alacağını tahsil etme yoluna gitmektedir.

Banka Hacizli Evler
Banka Hacizli Evler

Bankadan finans desteği alınması kadar hacizli ev alınması mümkündür. Zira yasal bir süreçtir ve bankalar bu hakkını kullanabilmektedir. Bu aşamada mevzuatlara uygun olarak satış gerçekleştirilmektedir. Bunun için bankadan hacizli ev alınabilir. Konuya kişiler hacizli olarak olması nedeniyle duygusal bir yaklaşım göstermektedir. Ancak bu evlerin satılması aynı zamanda borcunu ödeyemeyen kişiler için de maddi olarak avantaj sağlamaktadır. Zira satılmadığı dönemler için ayrıca borç faizi yükü biner.

Bankadan Hacizli Ev Nasıl Alınır?

İcralık ve hacizli ev alımı bankadan olduğu kadar icra müdürlükleri aracılığıyla Uyap’tan alınabilmektedir. Bu anlamda ihale ile alınan evler doğal olarak en yüksek tutarı veren kişiye verilmektedir. Bu yöntem içerisinde öncelikli olarak eve biçilen muhammen bedel ile teminat yatırılmaktadır. Yatırılan teminat sahipleri ise ihaleye katılım sağlar.

Banka Hacizli Evler
Banka Hacizli Evler

Bunun yanında bankalardan satılık hacizli ev alımı için bazı bankalar kendi ihale yöntemini kullanmaktadır. Örneğin Ziraat Bankasından satılık gayrimenkuller kendi internet sitesinde ihale ile yapılabilmektedir. Bu ihaleye katılım için banka şubelerinden birine gitmeniz gerekmektedir. Bu sayede bankada sözleşme imzalamanız gerekir. Aynı zamanda almak istediğiniz evin muhammen bedeli ile teminat yatırılmaktadır. Sonrasında ise size TC kullanıcı adı ile birlikte sisteme giriş yapabilmeniz için şifre verilmektedir. Bu şifre ile giriş yaparak ilgili eve fiyat teklifi verilir. En yüksek teklifi veren ise evi satın almış olur. Ancak ihaleye girmesine karşın alamayan kişi teminatını geri alır. Fakat ihaleyi almasına rağmen kişi evi almazsa burada yatırdığı teminat tutarı bankaya gelir olarak yazılmaktadır.

Okunmalı : Hacizli Aracın Borçlu Tarafından Satışa Çıkarılması

Bankadan Hacizli Ev Almanın Avantajları

Banka hacizli evler birçok kişinin duyduğu ama alım yolu olarak düşünmediği bir alım yöntemidir. Birçok kişi kulaktan duyma sözler ile hareket ederken bu konuya soğuk bakabilmektedir. Ancak durum öyle değildir. Ev alımı başta olmak üzere, araç, tarla ve arsa gibi dükkanlar bankadan satılık gayrimenkul olarak alınabilmektedir. Zira bankadan alınmasının birçok avantajı bulunmaktadır. Bankadan satılık hacizli ev almanın avantajları ise şu şekilde listelenebilir.

 • KDV ödemesi yapılmaz. Çünkü bankalar KDV ödemesi yapmazlar.
 • Bankadan satılık ev ile emlakçı komisyonu ödenmez. Çünkü direk bankadan alınmış olur.
 • Gerçek bedeller üzerinden ev alımı yapmış olursunuz. Hatta daha uygun alım olmaktadır.
 • Alacağınız evin bilgileri gerçektir. Tüm bilgiler objektif olarak sunulur.
 • Konut kredisi ile almanız halinde ekspertiz ücreti ödemek zorunda kalmazsınız.
 • Tapu harcı yasal olarak olmasa da alıcı tarafından satıcının da payı ödenerek gerçekleştirilmektedir. Bu gibi satışlarda tapu harca alıcı sadece kendisinin harcını öderken satıcı da kendi harcını ödemektedir. Bu da sizlere avantaj sağlamaktadır.
Banka hacizli evler
Banka Hacizli Evler

Hangi Bankalar Hacizli Ev Satışı Yapıyor?

Konut kredisi veren tüm bankalar ev satışı yapmaktadır. Ancak satış yöntemleri biraz farklı olabilir. Banka hacizli evler icra müdürlüklerine açılan dosyalar ile satışa konu edilmektedir. Ancak bazı bankalar kendi bünyesinde satışa sunar. Birçok kişi alım yöntemi için bankayı tercih etmek isteyecektir. Bu aşamada hangi bankalar hacizli ev satışı yapar sorguları yapılmaktadır. Kendi bünyesinde ihale yöntemi ile satış yapan bankalar şunlardır;

 • Ziraat Bankası
 • Halk Bankası
 • Vakıfbank

İcra müdürlükleri aracılığıyla konut satışı yapan bankalar ise şu şekilde listelenmektedir.

 • Yapı Kredi Bankası
 • TEB
 • İş Bankası
 • Denizbank
 • Garanti BBVA Bankası
 • Akbank

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir