Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. blog sayfasında yer alan haberler 5846 sayılı yasaya % 100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Bu anlamda sitemizden haber ve fotoğraf alınması önceden yazılı olarak izin gerektirmektedir. Güncel olarak hacizli araçlar, hacizli icralık araçlar, otomobil ve merak ettiğiniz hususlar sayfalarımızda bulunmaktadır. Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Hacizli.com.tr araç satışı yapmaz, araç satışlarına aracılık etmez, para istemez, komisyon istemez. İlan ve diğer iletişimler için turanay@turanay.com.tr yazabilirsiniz.

Hacizli İcralık Araçlar Evler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. BLOG
  4. »
  5. Audi Engelli Araç Fiyatı Ne Kadar?

Audi Engelli Araç Fiyatı Ne Kadar?

Hacizli Araçlar Hacizli Araçlar - - 7 dk okuma süresi
394 0
Audi Engelli Araç Fiyatı

Engelli vatandaşlara tanınan vergi indirimi ve muafiyeti sonrası alınmak istenilen Audi engelli araç fiyatı başlıca araştırılan ve merak edilen konulardandır. Ayrıntılar içeriğimizde yer almaktadır.

Dünyanın en iyi araçlarından biri olarak kabul edilen Audi herkesin hayalindeki araç markalarından biridir. Bu anlamda engelli araç fiyatı Audi markası üzerinde yoğunlaşmaktadır. Dönem dönem değişen vergi indirimleri ve araç fiyatlarındaki artışların etkilemesi nedeniyle bu aşamada tam bir rakamdan bahsetmek mümkün değildir. Ancak çok satılan ve istenilen markalar arasında ilk sıralarda yer alan Audi sedan, spor olmak üzere farklı modelleri ile satılmaktadır. Öyle ki donanımı ve modeline göre değişen özellikler aracın fiyatını etkilemektedir. Böylelikle engelli alımlarında da fiyat farkı ortaya çıkmaktadır.

Audi çok satılan araçlardan olması nedeniyle hacizli araçlar içerisinde de çok çeşitli modelleri bulunmaktadır. Bu aşamada icra müdürlükleri başta olmak üzere ihale ile satılan hacizli araçlar arasında Audi bulunmaktadır. Ancak engelli muafiyeti ile araç alınması mümkün değildir. Vergi indirimi bu aşamada kullanılmamış araçlar için mümkündür. 2. El araç alımlarında Audi engelli araç fiyatı araştırması yapılsa dahi bulunması mümkün değildir.

Audi Engelli Araç Fiyatı Hesaplama

Audi Engelli Araç Fiyatı
Audi Engelli Araç Fiyatı

3 milyon 35 bin liraya satılan bir Audi A4, 1600 cc motor hacmine aracın vergisiz bedeli 1 milyon 428 bin 908 TL’dir. Böylelikle Audi engelli araç fiyatı bu model için 1 milyon 428 bin 908 liradır. Vergileri ise toplamda 1.606.092 TL olarak ödenmektedir. ÖTV oranı yüzde 80%dir. KDV oranı ise % 18 olarak hesaplanır. Böylelikle KDV 462 bin 966 TL tutmaktadır. Yüzde 90 ve üzeri olan engelli bir birey bu aracıı 1 milyon 428 bin lira ödeyerek alabilmektedir.

Audi A4 40 TDI 204 HP araç alınması halinde ise aracın fiyatı 2 milyon 570 bin liradır. Böylelikle vergisiz bedeli 1 milyon 209 bin 981 TL olarak hesaplanmaktadır. Böylelikle Audi A4 40 TDI 204 HP engelli araç fiyatı 1 milyon 209 bin 981 liradır.

Audi fiyatları sedanlara oranla hatcback modelleri çok daha uygun fiyatla satılmaktadır. Spor kasalar ise donanımına göre çok daha farklı fiyat etiketleri ile satılmaktadır. Turbo, Turbo S Line gibi farklı modelleri bulunmaktadır. Aracın en pahalı modeli ise S Line 35 modelidir. Ayrıca sadece dizel motorlu olanları için geçerli olmaktadır.

Audi Engelli Araç Fiyatı
Audi Engelli Araç Fiyatı

Araç alımlarında özel tüketim vergisi ödemesi yapılmaktadır. Bu verginin muafiyeti sayesinde engelli indirimleri ile araç alımı yapılabilmektedir. Bu aşamada vergi muafiyeti ile Audi ve diğer marka araçlardan alabilmeniz için yüzde 90 ve üzeri oranlarında engelli olmanız gerekir. Hatta bu engelliniz ve oranı tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınan rapor ile belgelenmelidir.

Audi Engelli Raporuyla Nasıl Alınır?

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyeti ile araç alınabilmesi için kişinin yüzde 90 ve üzerinde engelli olması şartı aranmaktadır. Böylelikle tam teşekküllü bir hastaneden rapor almanız ve raporda engel durumu 90 artı olması gerekmektedir. Bu raporu almanız halinde ve vergi indirimi sonrası kalan aracın fiyatını ödeyebilmeniz halinde Audi engelli raporu ile alınabilmektedir.

Audi Engelli Araç Fiyatı
Audi Engelli Araç Fiyatı

Engel durumu raporla belirlenmesinde yüzde 40 olması halinde araçlar engelli üzerine alınabilmektedir. Ancak yüzde 90 ile üzeri olması halinde araçları yakınları üzerinden alınabilmektedir. Fakat bunun yanında bir diğer husus ise engelli olan kişinin araç kullanmasına engel bir durum olmadığı belirtilmesi gerekir. Araç kullanmaya uygun olmayan kişiler için araç satışı yapılmamaktadır. Hatta engelli olması nedeniyle H sınıfı ehliyet sahibi olunması gerekmektedir. H sınıfı ehliyeti yoksa yine satış yapılması mümkün değildir.

Audi Engelli Araç Fiyatı
Audi Engelli Araç Fiyatı

Audi A4 ÖTV’si Ne Kadar?

Engelli vatandaş indirimi ile alınması muhtemel Audi A4 ÖTV’si ne kadar araştırılan konulardan biridir. Aracın en çok satılan modeli olan A4 fiyatı kasası, modeli, donanımı ve paketine göre değişen ücretlerde satılmaktadır. Bu sebeple ÖTV miktarı da değişiklik göstermektedir. A4 aracın üç farklı kasası vardır. Bunlar Sedan, Allroad ve Avant’tır.

Engelli alımı dahil olmak üzere Audi A4 ÖTV tutarını bu anlamda net olarak belirtmek mümkün değildir. Ancak araç fiyatlarına göre belli tutarlardan bahsetmek mümkün olur. Bununla birlikte Audi satış galerilerinde net rakamlar güncel olarak hesaplanarak sizlere bildirilmektedir. Güncel olarak bazı Audi modelleri satış fiyatları ise şu şekildedir;

  • A4 Allroad 45 turba FSI Quattro 265 beygir 3 Milyon 35 Bin TL
  • A4 Sedan 45 Turbo FSI Quattro 265 beyger 2 milyon 676 Bin TL
  • A4 Sedan 40 TDI 204 hp Advanced 2 milyon 570 Bin TL

Önemli : Burada belirtilen rakamlar ve tutarlar Temmuz 2023 tarihine göre belirtilmektedir. Bu anlamda aracın fiyatı modeline göre değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte engelli araç fiyatı değişiklik gösterecektir. Bu sebeple gerçek bilgileri araç satış yerlerinden alabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir