Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. blog sayfasında yer alan haberler 5846 sayılı yasaya % 100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Bu anlamda sitemizden haber ve fotoğraf alınması önceden yazılı olarak izin gerektirmektedir. Güncel olarak hacizli araçlar, hacizli icralık araçlar, otomobil ve merak ettiğiniz hususlar sayfalarımızda bulunmaktadır. Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Hacizli.com.tr araç satışı yapmaz, araç satışlarına aracılık etmez, para istemez, komisyon istemez. İlan ve diğer iletişimler için turanay@turanay.com.tr yazabilirsiniz.

Hacizli İcralık Araçlar Evler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. OTO ARIZALARI
  4. »
  5. Arabanız Çalışmadığında Ne Yapmalısınız?

Arabanız Çalışmadığında Ne Yapmalısınız?

Hacizli Araçlar Hacizli Araçlar - - 4 dk okuma süresi
105 0
Arabanız Çalışmadığında Ne Yapmalısınız?

Yüksek modelli olmasına rağmen arabanız çalışmadığında ne yapmalısınız? Özellikle yetişmeniz gereken bir yer olduğunda aracın çalışmaması ne kadar sinir bozucu bir deniyimdir. Ancak endişelenmemek gerekir.

Yeni arabalar zamanla daha teknolojik ve güvenli bir hale geldi. Ancak çok fazla hareketli parçalar sayesinde yeni arabalar dahi sorunlar çıkarabilir. Bu durumda aracınız çalışmaz. Çalıştırmak için kontağı çevirdiğinizde ya da start tuşuna bastığınızda arabanız çalışmadığında ne yapmalısınız?

Araba Neden Çalışmaz?

Aracınızın çalışmadığında öncelikli olarak arabanızı dinlemeyi deneyin. Zira bu durum sizlere ipuçları verir. Büyük bir ihtimalle öyle senaryolarına hazırlandığınız kötü bir durum yoktur. Özellikle elektrikli araca sahipseniz soğuk havalarda baktaryalar sıkıntı çıkarabilir. Kontağı çevirdiğinizde sadece bir tık sesi geliyorsa aracın aküsü bitmiş olabilir. Ya da akü bağlantı kablosu boşa çıkmış olabilir, paslanmış olabilir ya da gevşemiştir. Akü kutup başındaki bu durumu temizlemeniz halinde aracınız hemen çalışacaktır. Araba neden çalışmaz bunu bilmelidir. Bu sebeple bilgi edinmeniz gereken hususlardan bazıları;

  • Akü ve batarya arızaları
  • Motor içi ateşleme parçalarının çalışmaması
  • Motor silindir arızası
  • Fren Arızası

Araçların çalışmamasında en önemli husus elektrik aksamıdır. Bu durumda çalışmak için elektrik ihtiyacı duyan aracın en önemli parçası ise akü olmaktadır. Akü boşaldığı, bittiği zaman aracınızı çalıştırmanız mümkün olmaz. Eski model araçlarda akü bitmesi halinde ittirme ve çekme yöntemiyle çalıştırmalar yapılıyordu. Ancak teknolojinin gelişmesi ile dijital hale gelen araçların bu şekilde çalıştırılması araca zarar verir. Bu sebeple akü takviyesi ya da yeni akü ile aracınızı çalıştırmak en doğru adım olacaktır.

Marş Motoru Çalışmada Önemlidir

Aracın marş motoru kömürler ile sarılıdır. Bu kömürlerin bitmesi halinde marş motoru devreye giremez ve araç çalışmaz. Bazı zamanlarda da kömürler takılı kalır. Yine eski model araçlarda mutlaka dikkat edilmesi gereken parçalardan biri marş motorudur. Vites takılı haldeyken aracınızı ileri geri sarsmanız halinde bu takılma önlenebilir. Bu sayede dönen marş motoru aracınızın çalışmasını sağlar. Ancak yine aynı problemle karşılaşmamak için bakım yaptırılması gerekir.

Aracınızın kontağını çevirdiğinizde marş motoru dönüyor ve araç çalışmıyorsa bu aşamada teşhisi koymak zordur. Kış aylarında bu durumda donmuş yakıt sebep olabilir. Özellikle yakıtınıza su karışması halinde donmalar yaşanır. Sürekli ıslak koşullarda araç kullanıyorsanız bu durumda ıslak buji ve diğer parçaların ıslanması aracınızın da çalışmasına engel olmaktadır.

Radyatör Fanı Sürekli Çalışıyorsa Ne Yapmalı Çözüm Yolları

Frene Basınca Direksiyon Titremesi Neden Olur?

Elektrikli Araçlar Hakkında Yanlış Bilinen 5 Gerçek

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir