Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. blog sayfasında yer alan haberler 5846 sayılı yasaya % 100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Bu anlamda sitemizden haber ve fotoğraf alınması önceden yazılı olarak izin gerektirmektedir. Güncel olarak hacizli araçlar, hacizli icralık araçlar, otomobil ve merak ettiğiniz hususlar sayfalarımızda bulunmaktadır. Hacizli İcralık Araçlar Evler Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Hacizli.com.tr araç satışı yapmaz, araç satışlarına aracılık etmez, para istemez, komisyon istemez. İlan ve diğer iletişimler için turanay@turanay.com.tr yazabilirsiniz.

Hacizli İcralık Araçlar Evler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. ARABALAR
 4. »
 5. 2  El Araç Alırken Gerekli Evraklar

2  El Araç Alırken Gerekli Evraklar

Hacizli Araçlar Hacizli Araçlar - - 7 dk okuma süresi
330 0
2 El Araç Alırken Gerekli Evraklar

Artan fiyatlar karşısında ihtiyacınızı gidermek için tercihiniz olması halinde 2  El araç alırken gerekli evraklar, nelere dikkat edilmeli? Kullanılmış araç nasıl alınmalı sizlere açıklıyoruz.

Kullanılmış araç alımlarında en çok merak edilen husus 2 el araç alırken gerekli evraklar olmaktadır. Kişisel olarak araç alımında evraklar farklı olurken ticari olarak alımlarda ise farklı evraklar istenebilmektedir. Ancak 2. El araç alım satımında gerekli olan belgeler şunlardır;

 • Noter satış belgesi
 • Trafik sigorta poliçesi
 • Araç vergi ilişik kesme belgesi
 • Trafik tescil belgesi
 • Plakası
 • Vergi Numarası
 • Vekalet ( Başka birinin takibi halinde)
2 El Araç Alırken Gerekli Evraklar
2 El Araç Alırken Gerekli Evraklar

Araç alım satımı noterlerde gerçekleştirilmektedir. Bunun için notere gidilmesi gerekir. Araç satışında araca ait borcu yoktur belgesi gerekebilir. Taşıt kredisi ile alınan araçlarda üzerinde ipotek olmaktadır. Bu anlamda ipotekler ruhsatta yazmaz ancak Noter’de karşınıza çıkmaktadır. Özellikle ticari araç alım satımlarında borcu yoktur belgesi bulundurmak alıcı açısından önemli olmaktadır.

Okunmalı : 4. Nesil Skoda Superb Türkiye Fiyatı Ne Kadar Olacak?

2 el araç alırken sorulması gerekenler ve diğer bilgileri sayfalarımızdan edinebilirsiniz. Ancak bu aşamada en doğru adım araca ait bir ekspertiz yaptırılarak rapor alınması olmalıdır. Çünkü 2 el araç alırken dikkat edilecekler ekspertiz firmalarında eksiksiz olarak yerine getirilmektedir. Bu sayede çok daha doğru alım adımı atılmış olur.

2 El Araç Alırken Gerekli Evraklar
2 El Araç Alırken Gerekli Evraklar

2. Araç Alırken Plaka Değişikliği Ücreti

Araç alımlarında 2. el araç alırken plaka değişikliği ücreti merak edilen bir başka husustur. Noter devri ile birlikte plaka değişikliği ücreti toplam 932,65 TL olarak alınmaktadır. Ancak plaka ücreti tek basımlarda 80 TL olarak alınırken çift plaka bastırmanız halinde ödeyeceğiniz tutar 160 TL olur. Ayrıca plaka değişiklik ücretleri yaşadığınız şehrin Şoförler Odasına ödenmektedir.

2 el araç alırken plaka değişimi aracı alan kişinin tercihine kalmıştır. Bu anlamda üzerindeki plaka kullanılabildiği gibi istediğiniz şehir için plaka alınabilmektedir. Bu aşamada ikamet edilen şehrin üzerinden alınması uygundur.

2 el araç alırken masraflar bir diğer merak edilen husustur. Noter devir ücreti ödenmektedir. 2023 yılı noter araç devri ücreti 932,65 TL olarak alınmaktadır.

2 El Araç Alırken Gerekli Evraklar
2 El Araç Alırken Gerekli Evraklar

Okunmalı : 2 el Otomobil Pazarında Fiyatlar Yüzde 43 Artış Gösterdi

2 El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Maddi açıdan mağduriyet yaşamamak adına kullanılmış araç alırken bazı hususların özellikle dikkat edilmesi gerekir. Zira bu hususlar hem maddi hem manevi olarak sizleri kurtaracaktır. Bu anlamda özellikle 2 el araç alırken dikkat edilmesi gereken hususlar araştırılır. 2. El araç alıyorsunuz. O zaman dikkat etmeniz gereken en önemli hususlar şunlardır;

* Araca ait hasar kaydı olup olmadığı

* Ekspertiz raporunun olup olmadığını sorgulayın

* Hasar kaydı olmayan araçlarda boya ekspertizi yaptırın

* Aracın motoru ve donanımının özelliklerini sorun

* Aracın orijinal km sorgulayın

* Plakaya yazılan trafik cezasının olup olmadığını öğrenin

* Ruhsatla aracın motor şase numarasının uyup uymadığını kontrol edin.

2 El Araç Alırken Gerekli Evraklar
2 El Araç Alırken Gerekli Evraklar

2 El Araç Alırken Neler Yapılır?

2 el araç alırken ekspertiz en önemli husustur. Öyle ki günümüzde gelişmiş ekspertiz sonuçları ortaya konulmaktadır. Aracın motoru, yürüyen aksamı, kaporta gibi geniş bir raporlama söz konusu olur. Böylelikle gönül rahatlığı içerisinde araç alınmasının yolu açılmaktadır. Zira 2 el araç alımında dikkate edilmesi gereken hususlar bu sayede ortaya konulmuş olur. Oto ekspertiz ücretleri ise istediğiniz raporlamaya göre değişmektedir. Aracın sadece kaportası için yaptırılabildiği gibi tamamına yapılabilmektedir. Bu sebeple oto ekspertiz ücreti 3 bin TL ile 5 bin TL arasında değişiklik göstermektedir.

2 El Araç Alırken Gerekli Evraklar
2 El Araç Alırken Gerekli Evraklar

Alım esnasında birçok kişi 2 el araç alırken ekspertiz raporu zorunlumu sorgusu yapar. Elbette değildir. Ancak artan fiyatlar karşısında çok yüksek tutarlarda satılan araçların durumu hakkında uzman ellerden ayrıntılı bilgi edinmek en doğru adım olmaktadır. Zira maddi açıdan mağduriyetler söz konusu olabilmektedir. Zira araçtan, donanımdan ve kaportadan anlamıyorsanız mutlaka ekspertiz yaptırılması gerekir.

2 el araç alırken neler yapılır herkesin sorguladığı bir husus. Zira her zaman araç alınmamaktadır. Aldığınız aracı da uzun yıllar kullanmak için doğru araç alınması gerekir. Bu aşamada en önemli husus dikkat etmeniz gereken hususlarda birleşmektedir. 2 el araç alırken yapılacak işlemler arasında ekspertiz raporu almak, aracın hasarı olup olmadığını sorgulamak, hasar kaydı yoksa boya ekspertizi yaptırmak başlıca hususlardır.

2 el araç alırken gerekli belgeler ile evraklar bir nevi sizlerin de mağduriyetinizi engellemektedir. Bu sebeple eksiksiz olarak aracınızı alma yoluna gitmeniz gerekir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir